Nick de Jong Nick de Jong
3 min. leestijd

Huizenprijzen stijgen minder hard: goed nieuws voor kopers in 2026

icon-finance
Finance nieuws

Foto: Nancy Beijersbergen/Shutterstock

Het kopen van een eigen woning is de afgelopen jaren veel minder vanzelfsprekend geworden dan pakweg 15 jaar geleden. Destijds waren woningen in verhouding tot de inkomens beter betaalbaar dan nu.

Tegenwoordig heb je een inkomen nodig van ongeveer 96.000 euro bruto per jaar om een gemiddelde woning te kunnen kopen. Wellicht mogelijk voor tweeverdieners, maar vrijwel onmogelijk voor alleenstaanden. Maar uit een recent onderzoek van de Rabobank lijkt er nu licht aan het einde van de tunnel.

We houden onze volgers dagelijks op de hoogte, volg ons gratis op Whatsapp.

Inflatie-alarm loeit maar grootste klap moet nog komen volgens analist
Inflatie-alarm loeit maar grootste klap moet nog komen volgens analist

Woningen wellicht beter betaalbaar begin 2026

In het kwartaalbericht van de Rabobank over de huizenmarkt staan een aantal opmerkelijke ontwikkelingen waaruit blijkt dat kopers volgend jaar wellicht hun kansen zullen zien groeien. Zo worden er veel huurwoningen van particulieren of pandjesbazen verkocht.

Door eerder ingevoerde wetgeving is het een stuk minder rendabel geworden om een woning te verhuren. De Nederlandse overheid wilde hiermee het aantal pandjesbazen die woningen opgekocht en vervolgens voor veel geld verhuurd terugdringen en dat lijkt te werken.

Het verhoogde aanbod zorgt ervoor dat de prijs voor nu minder hard stijgt dan voorheen, al is het nog altijd meer dan dat de lonen in Nederland dit jaar groeien. Per saldo schieten we er op dit moment nog weinig mee op.

Dit jaar stijgen de prijzen van woningen volgens de Rabobank met 8,6 procent, terwijl dit volgend jaar afneemt naar 5,5 procent. De verwachting is echter wel dat zodra het overgrote deel van de huurwoningen is verkocht, het aanbod slinkt en de prijzen weer sneller zullen stijgen. De Rabobank schat in dat dit later in 2026 zal zijn.

Huizenprijzen ruim 13% hoger dan piek in 2022

In 2022 waren we ook getuige van stijgende huizenprijzen. “Door de snel stijgende hypotheekrente kelderden de huizenprijzen toen in korte tijd. Maar nu, een paar jaar later, is van die daling niets meer over. Koopwoningen zijn inmiddels zelfs 13,5 procent duurder dan de piek van 2022.

Wel is het belangrijk om hier een kanttekening bij te maken. De inflatie lag de afgelopen jaren in ons land hoog. Dat joeg niet alleen de consumentenprijzen omhoog, maar ook de huizenprijzen. Neem je dit mee in de vergelijking, dan is een groot deel van het verschil al te verklaren.

Koopkracht 2026 onder druk: zoveel geld kunnen Nederlanders verliezen
Koopkracht 2026 onder druk: zoveel geld kunnen Nederlanders verliezen

Komende maanden interessant voor woningzoekenden

Voor zoekende kopers is het interessant om de komende maanden de prijsontwikkeling van koopwoningen goed te volgen. Hoewel de kans klein is dat de groei omslaat in een krimp, biedt een lagere groeisnelheid mogelijk voordelen voor woningzoekenden. Zeker als je bijvoorbeeld een nieuwe baan vindt met een hoger salaris.

Bovendien lijken steeds meer kopers weer in hun eigen stad te zoeken. Daardoor is het aanbod groter en zijn huizen in sommige gevallen beter betaalbaar.

Bitvavo deelt uit: Nederlanders ontvangen eenmalig €10 gratis crypto

Bitcoin is bezig met een historische bullrun. Is dit hét moment om in te stappen? Bitvavo, Nederlands grootste en populairste crypto beurs, maakt de instap nog makkelijker.

Registreer je vandaag bij Bitvavo en ontvang direct € 10 crypto naar keuze. Een account aanmaken is gratis en kost je maar een minuut.

👀 Gratis crypto claimen

Deel dit artikel
Dit artikel is gefactcheckt door: Denise Parengkuan
Auteur:
Over de auteur:
Nick de Jong

Nick de Jong is sinds maart 2024 werkzaam bij Crypto Insiders. Naast zijn werk als juridisch ondersteuner voor de overheid, verdiept hij zich sinds 2015 in cryptocurrencies. De technologie achter digitale munten en hun maatschappelijke invloed fascineren hem. Hij is gespecialiseerd in blockchain en marktanalyses, en streeft ernaar om complexe cryptokwesties begrijpelijk te maken voor een breder publiek.

Net binnen
Meest gelezen
Man verkoopt huis voor 7 Bitcoin en loopt 169 miljoen euro winst mis
Man verkoopt huis voor 7 Bitcoin en loopt 169 miljoen euro winst mis
  • 31/03/2026
  • 2 min. leestijd
Topman XRP belooft een revolutie vergelijkbaar met succes van ChatGPT
Topman XRP belooft een revolutie vergelijkbaar met succes van ChatGPT
  • 29/03/2026
  • 2 min. leestijd
Nederlandse bitcoin-beleggers wachten massaal op deze prijs om winst te nemen
Nederlandse bitcoin-beleggers wachten massaal op deze prijs om winst te nemen
  • 29/03/2026
  • 2 min. leestijd
Een afbeelding van een crypto handelaar die in paniek is omdat een koers keihard crasht en rood kleurt
Man ziet €51 miljoen verdampen na gok op één memecoin
  • 03/04/2026
  • 3 min. leestijd
Raoul Pal: ‘We zitten in de banana zone - bitcoin piekt binnen 3 maanden’
Raoul Pal: ‘We zitten in de banana zone – bitcoin piekt binnen 3 maanden’
  • 01/04/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Oliecrisis zet door - vanaf 10 april is Europa aan de beurt
Oliecrisis zet door – vanaf 10 april is Europa aan de beurt
  • 02/04/2026
  • 3 min. leestijd
Nederlanders betalen steeds vaker zonder pas maar kosten lopen op
Nederlanders betalen steeds vaker zonder pas maar kosten lopen op
  • 31/03/2026
  • 2 min. leestijd
Nederlandse beleggers haken af: zorgen om oorlog en box 3 nemen toe
Nederlandse beleggers haken af: zorgen om oorlog en box 3 nemen toe
  • 04/04/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank