Jeroen van Welsenes Jeroen van Welsenes
2 min. leestijd

Energiekosten nog altijd hoger dan een jaar geleden

Energieprijzen in 2023 en inflatie: wat kunnen we verwachten?

Foto: Marian Weyo/Shutterstock

In het begin van 2022 hadden we er allemaal last van; torenhoge energieprijzen door onder andere de macro-economische situatie in Europa en de stijgende inflatie. Inmiddels zijn de prijzen weer gezakt naar “normale” niveaus, maar zijn ze nog altijd hoger dan een jaar geleden, ondanks dat de energietarieven sinds afgelopen januari dalen. 

Nachtmerriescenario voor Box 3-beleggers wankelt in Eerste Kamer
Nachtmerriescenario voor Box 3-beleggers wankelt in Eerste Kamer

Gemiddelde energiekosten stijgen

Volgens het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) moet een gemiddeld huishouden ongeveer €2.320 aan energiekosten betalen, wat een stijging is van €630 ten opzichte van juni 2022. De oorzaak zijn de nog altijd hogere belasting en energieprijzen. Zo is de energiebelastingkorting gedaald. In 2022 was dit aantal nog meer dan €850. Inmiddels is dit aantal gezakt naar net onder de €600. Daarnaast zijn de leveringstarieven, belastingtarieven en transportkosten voor energie ook gestegen, met respectievelijk €145, €200 en €100 extra kosten op jaarbasis. 

Het daadwerkelijke bedrag dat huishoudens zullen betalen kan variëren aan de hand van verschillende factoren. Het aantal inwoners, de energie-efficiëntie van de woning, aantal en soort apparaten en het stookgedrag hebben allemaal invloed op de uiteindelijke prijs. De kosten liepen in januari 2023 tussen de 1.300 euro tot ongeveer 5.000 euro op jaarbasis. In juni 2023 kunnen de kosten variëren tussen de 1.290 euro tot 4.210 euro per jaar.

Oekraïne oorlog als katalysator

De impact van de crisis in Oekraïne op de Europese energiemarkt was voelbaar en bleek complex. Door sancties en door vernietigde energie infrastructuren bereikte minder Russisch gas ons continent. Nederlandse consumenten met variabele prijscontracten merkten dat direct in de portemonnee. Tegelijkertijd bood de Nederlandse overheid enige bescherming door een prijsplafond in te stellen voor huishoudelijke energieverbruikers. Hierdoor betaalden huishoudens niet meer dan 1,45 euro per kuub gas (tot 1.200 kuub per jaar) en 40 eurocent per kilowattuur (tot 2.900 kWh per jaar).

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Jeroen van Welsenes

Jeroen van Welsenes is sinds juni 2022 een gewaardeerde auteur bij Crypto Insiders. Met een Bachelor in Industriële Techniek en een Master in Industriële Ecologie van de TU Delft, heeft Jeroen zich gespecialiseerd in blockchain technologie. Zijn passie voor crypto begon tijdens zijn studie, wat leidde tot het opzetten van een crypto-adviesbureau met zijn broer. Jeroen is gespecialiseerd in fundamentele analyse en macro-trends, en streeft ernaar om mensen te onderwijzen en te begeleiden in hun crypto-beleggingsreis.

Net binnen
Meest gelezen
Bitcoinminer voorspelt bodemprijs: ‘Exact hetzelfde signaal als vorige keer’
Bitcoinminer voorspelt bodemprijs: ‘Exact hetzelfde signaal als vorige keer’
  • 28/06/2026
  • 3 min. leestijd
Foto van Robert Kiyosaki door Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Robert Kiyosaki krabbelt terug: ‘Ik had het mis over goud’
  • 29/06/2026
  • 2 min. leestijd
Een afbeelding van een lijst met verschillende altcoins
AI voorspelt: ‘deze cryptomunten hebben de meeste groeikansen’
  • 29/06/2026
  • 2 min. leestijd
Bitcoin logo en Federal Reserve logo
Tim Kamp: ‘Historische Fed-revolutie verandert alles voor Bitcoin’
  • 28/06/2026
  • 3 min. leestijd
Honderdduizenden Belgen zoeken alternatief door vertrek Binance: 2 opties
Honderdduizenden Belgen zoeken alternatief door vertrek Binance: 2 opties
  • 26/06/2026
  • 3 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Belastingdienst brief
Uitgezocht: 3 simpele manieren om je box 3-belasting te verlagen
  • 28/06/2026
  • 3 min. leestijd
Winkelstraat in Stockholm Zweden
Nederland kijkt naar Zweden waar miljoenen inwoners belastingvrij beleggen
  • 28/06/2026
  • 2 min. leestijd
Lage spaarrentes drijven Nederlanders naar alternatief met 8% ‘stortingsbonus’
Lage spaarrentes drijven Nederlanders naar alternatief met 8% ‘stortingsbonus’
  • 29/06/2026
  • 3 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank