Jeroen van Welsenes Jeroen van Welsenes
2 min. leestijd

Energiekosten nog altijd hoger dan een jaar geleden

Energieprijzen in 2023 en inflatie: wat kunnen we verwachten?

Foto: Marian Weyo/Shutterstock

In het begin van 2022 hadden we er allemaal last van; torenhoge energieprijzen door onder andere de macro-economische situatie in Europa en de stijgende inflatie. Inmiddels zijn de prijzen weer gezakt naar “normale” niveaus, maar zijn ze nog altijd hoger dan een jaar geleden, ondanks dat de energietarieven sinds afgelopen januari dalen. 

Zoveel vermogen hebben de 500 rijkste mensen op aarde samen
Zoveel vermogen hebben de 500 rijkste mensen op aarde samen

Gemiddelde energiekosten stijgen

Volgens het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) moet een gemiddeld huishouden ongeveer €2.320 aan energiekosten betalen, wat een stijging is van €630 ten opzichte van juni 2022. De oorzaak zijn de nog altijd hogere belasting en energieprijzen. Zo is de energiebelastingkorting gedaald. In 2022 was dit aantal nog meer dan €850. Inmiddels is dit aantal gezakt naar net onder de €600. Daarnaast zijn de leveringstarieven, belastingtarieven en transportkosten voor energie ook gestegen, met respectievelijk €145, €200 en €100 extra kosten op jaarbasis. 

Het daadwerkelijke bedrag dat huishoudens zullen betalen kan variëren aan de hand van verschillende factoren. Het aantal inwoners, de energie-efficiëntie van de woning, aantal en soort apparaten en het stookgedrag hebben allemaal invloed op de uiteindelijke prijs. De kosten liepen in januari 2023 tussen de 1.300 euro tot ongeveer 5.000 euro op jaarbasis. In juni 2023 kunnen de kosten variëren tussen de 1.290 euro tot 4.210 euro per jaar.

Oekraïne oorlog als katalysator

De impact van de crisis in Oekraïne op de Europese energiemarkt was voelbaar en bleek complex. Door sancties en door vernietigde energie infrastructuren bereikte minder Russisch gas ons continent. Nederlandse consumenten met variabele prijscontracten merkten dat direct in de portemonnee. Tegelijkertijd bood de Nederlandse overheid enige bescherming door een prijsplafond in te stellen voor huishoudelijke energieverbruikers. Hierdoor betaalden huishoudens niet meer dan 1,45 euro per kuub gas (tot 1.200 kuub per jaar) en 40 eurocent per kilowattuur (tot 2.900 kWh per jaar).

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Jeroen van Welsenes

Jeroen van Welsenes is sinds juni 2022 een gewaardeerde auteur bij Crypto Insiders. Met een Bachelor in Industriële Techniek en een Master in Industriële Ecologie van de TU Delft, heeft Jeroen zich gespecialiseerd in blockchain technologie. Zijn passie voor crypto begon tijdens zijn studie, wat leidde tot het opzetten van een crypto-adviesbureau met zijn broer. Jeroen is gespecialiseerd in fundamentele analyse en macro-trends, en streeft ernaar om mensen te onderwijzen en te begeleiden in hun crypto-beleggingsreis.

Net binnen
Meest gelezen
Madelon Vos: "De komende 5 tot 10 jaar zal economisch alles veranderen"
Madelon Vos: “De komende 5 tot 10 jaar zal economisch alles veranderen”
  • 19/04/2026
  • 2 min. leestijd
Cryptohandelaar verdient half miljoen met 2.100 euro na Musk-bericht
Cryptohandelaar verdient half miljoen met 2.100 euro na Musk-bericht
  • 18/04/2026
  • 2 min. leestijd
michael van de poppe claude AI video
‘Ik liet Claude AI met 8.500 euro een crypto-portfolio samenstellen’
  • 20/04/2026
  • 2 min. leestijd
Slaapkamer te koop in Nederlands huis
“Ik kan geen slaapkamer verkopen”, Bitcoin als het ultieme onderpand
  • 18/04/2026
  • 3 min. leestijd
ChatGPT voorspelt XRP-koers na oorlog – dit zijn de scenario’s
ChatGPT voorspelt XRP-koers na oorlog – dit zijn de scenario’s
  • 16/04/2026
  • 3 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Man maakt van €313 in enkele weken €430.000 door milliseconden ‘voor te lopen’
Man maakt van €313 in enkele weken €430.000 door milliseconden ‘voor te lopen’
  • 20/04/2026
  • 3 min. leestijd
Uit eten op terras in Amsterdam
Nederlanders hebben massaal schulden: dit bedrag staat gemiddeld open
  • 19/04/2026
  • 2 min. leestijd
Dit salaris heb je nodig om een gemiddeld huis te kopen per stad
Dit salaris heb je nodig om een gemiddeld huis te kopen per stad
  • 16/04/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank