Timo Bult Timo Bult
2 min. leestijd

EU gooit Russische banken uit SWIFT, gaat Rusland uitwijken naar crypto?

EU gooit Russische banken uit SWIFT, gaat Rusland uitwijken naar crypto?

Foto: Sergei Elagin / Shutterstock.com

De Russische invasie van Oekraïne is nog altijd aan het escaleren. De Europese Unie heeft daarom samen met een aantal partners nieuwe sancties bekendgemaakt. Waar de sancties voorheen door sommigen als te licht werden bestempeld, worden een aantal Russische banken nu van het SWIFT-netwerk geweerd. Dat kan enorme gevolgen hebben voor deze banken en de Russische economie.

Eerste deadline belastingaangifte nadert: dit moet je nú weten
Eerste deadline belastingaangifte nadert: dit moet je nú weten

Geen internationale transacties meer

In een verklaring laat de EU samen met het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten weten dat een aantal Russische banken uit het SWIFT-netwerk worden gezet. Dit netwerk werd in het leven geroepen om de afwikkeling van internationale transacties tussen banken te versoepelen.

“We verbinden ons ertoe ervoor te zorgen dat geselecteerde Russische banken uit het SWIFT-systeem worden verwijderd. Dit zal ervoor zorgen dat deze banken worden losgekoppeld van het internationale financiële systeem en hun vermogen om wereldwijd te opereren schaden.”

Naast het uitsluiten van deze banken zullen de partners ook de Russische centrale bank aanpakken. Zodoende zal de centrale bank zijn internationale tegoeden niet meer in kunnen zetten. De president van de Europese Commissie Ursula von der Leyen stelt dat dit er voor zal zorgen dat de activa van de centrale bank worden “verlamd” en dat transacties worden bevroren.

Dat de landen de Russische banken uit het SWIFT-systeem trappen kan verstrekkende gevolgen hebben voor Rusland. Toen de landen Rusland in 2014, ten tijden van de annexatie van de Krim, bedreigden met deze sancties noemde Rusland het zelfs vergelijkbaar met het verklaren van de oorlog. 

Gaat Rusland Bitcoin gebruiken?

Nu is dus de vraag hoe Rusland gaat reageren op de nieuwe sancties. Net als SWIFT maken cryptocurrencies internationale transacties mogelijk. Experts zijn bezorgd dat het land dit inderdaad zal gaan doen. Terugkijkend op de afgelopen maanden lijkt het land al een tijdje voor te sorteren op het gebruik van crypto.

Zullen de sancties Rusland voldoende onder druk zetten om de invasie een halt toe te roepen? Een voormalig topman van de Russische centrale bank meldt in ieder geval: “Maandag zal er een catastrofe plaatsvinden op de Russische valutamarkt.”

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Timo Bult

Timo is hoofdredacteur van Crypto Insiders en een gepassioneerde voorstander van de real-world toepassingen van cryptotechnologie. Zijn interesse werd gewekt tijdens zijn werk voor een groot Fins accountancybedrijf, waar hij onderzoek deed naar het toepassen van blockchain door financiële bedrijven. Ook voor zijn Master’s thesis bleef hij in de cryptohoek. Hij onderzocht hoe NFT’s in kunnen worden toegepast in games, en welke uitdagingen daar liggen. Timo gelooft dat cryptotechnologie onze economie inclusiever, eerlijker en welvarender kan maken, en dat de transparantie van deze technologie corruptie in ontwikkelingslanden kan tegengaan.

Net binnen
Meest gelezen
Man verkoopt huis voor 7 Bitcoin en loopt 169 miljoen euro winst mis
Man verkoopt huis voor 7 Bitcoin en loopt 169 miljoen euro winst mis
  • 31/03/2026
  • 2 min. leestijd
Een afbeelding van een crypto handelaar die in paniek is omdat een koers keihard crasht en rood kleurt
Man ziet €51 miljoen verdampen na gok op één memecoin
  • 03/04/2026
  • 3 min. leestijd
Raoul Pal: ‘We zitten in de banana zone - bitcoin piekt binnen 3 maanden’
Raoul Pal: ‘We zitten in de banana zone – bitcoin piekt binnen 3 maanden’
  • 01/04/2026
  • 2 min. leestijd
Vincent Timmer analyse 2 april
Bitcoin koers op de rand van de afgrond bij 66.000 dollar
  • 02/04/2026
  • 2 min. leestijd
Drift-op-Solana
Solana-platform legt alles stil na diefstal van 243 miljoen euro
  • 02/04/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Oliecrisis zet door - vanaf 10 april is Europa aan de beurt
Oliecrisis zet door – vanaf 10 april is Europa aan de beurt
  • 02/04/2026
  • 3 min. leestijd
Nederlandse beleggers haken af: zorgen om oorlog en box 3 nemen toe
Nederlandse beleggers haken af: zorgen om oorlog en box 3 nemen toe
  • 04/04/2026
  • 2 min. leestijd
Nederlanders betalen steeds vaker zonder pas maar kosten lopen op
Nederlanders betalen steeds vaker zonder pas maar kosten lopen op
  • 31/03/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank