Max Duiker Max Duiker
3 min. leestijd

Madelon Vos over Box 3: “Feitelijk gezien gewoon onteigening”

icon-overheidregulatie
Overheid en re…

Het is chaos in Europa, maar volgens Madelon Vos speelt het echte drama zich dichter bij huis af. Nederland wil als eerste land ter wereld belasting gaan heffen over ongerealiseerde winsten in box 3. En dat noemt zij niets minder dan “feitelijk gezien gewoon onteigening”.

In haar nieuwste video duikt ze diep in het nieuwe stelsel dat vanaf 2027 of 2028 moet ingaan. De kern: beleggers gaan jaarlijks belasting betalen over rendement dat ze nog niet hebben verzilverd. Dus niet pas bij verkoop, maar terwijl de winst nog op papier staat.

Gemengde economische signalen uit Amerika zorgen voor onzekerheid
Gemengde economische signalen uit Amerika zorgen voor onzekerheid

Belasting betalen over winst die je niet hebt

Volgens Madelon verdwijnt met het nieuwe systeem het fictieve rendement, maar komt er een ander probleem voor terug: een cashflowprobleem. Want stel dat je belegging op 1 januari flink in de plus staat, maar een paar maanden later daalt. Dan kan het zijn dat je belasting moet betalen over winst die inmiddels alweer verdampt is.

“Dit betekent dus dat je je assets moet gaan verkopen om de belastingdienst te betalen van winst die je nog niet eens gerealiseerd hebt,” zegt ze. “Vind ik echt een dikke vette no go.”

Ze wijst ook op het effect op lange termijn vermogensopbouw. Het beroemde rente-op-rente-effect (compounding) wordt volgens haar structureel aangetast als je jaarlijks moet afrekenen. In rekenvoorbeelden die ze bespreekt, kan het verschil oplopen tot tonnen of zelfs miljoenen over een beleggingshorizon van veertig jaar.

Vooral de middenklasse geraakt

Wat haar vooral stoort, is wie de rekening betaalt. Grote vermogens kunnen mogelijk uitwijken naar box 2 via een beleggings-bv. Maar kleinere beleggers, mensen die maandelijks een paar honderd euro investeren in ETF’s of crypto, hebben die flexibiliteit vaak niet.

Dit raakt juist de middenklasse die vermogen wil opbouwen,”

stelt ze.

Volgens haar kan dit zelfs leiden tot kapitaalvlucht, waarbij beleggers vertrekken naar landen met gunstigere regels. Ze verwijst naar Noorwegen, waar een vergelijkbare belasting leidde tot uitstroom van vermogen.

Waarom het Bitcoin gevaar deze week niet uit Amerika komt, maar Japan
Waarom het Bitcoin gevaar deze week niet uit Amerika komt, maar Japan

Ondertussen verschuift de wereld

Terwijl Nederland de belastingdruk verhoogt, ziet Madelon wereldwijd een grotere verschuiving plaatsvinden. Kapitaal beweegt zich weg uit de Verenigde Staten richting emerging markets. De dollar verzwakt, goud liep sterk op en bitcoin corrigeerde stevig.

Toch ziet ze in die correctie juist kansen. Historische data laten volgens haar zien dat bitcoin momenteel extreem laag gewaardeerd is ten opzichte van wereldwijde liquiditeit en goud.

Of box 3 er definitief komt, is nog niet zeker. De Eerste Kamer moet zich er nog over buigen. Maar de onrust is groot.

Wat dit uiteindelijk betekent voor beleggers, de Nederlandse economie en de positie van Europa in een veranderende wereldorde? Daar gaat Madelon in haar volledige analyse uitgebreid op in.

Wil je haar complete uitleg en alle macro-inzichten horen? Bekijk dan de volledige video hieronder.

Vandaag: Meld je aan bij Bitvavo en ontvang €20 bitcoin bonus

Bitcoin is weer volop actief, Bitvavo geeft je een duwtje in de rug: je ontvangt bij registratie en je eerste aankopen gratis bitcoin. Kies zelf waar je in stapt, en ervaar het meest gekozen platform van Nederland. Handel samen met 1,5 miljoen Nederlanders op Bitvavo.

Registreer je vandaag en ontvang €20 in bitcoin bij het verhandelen van €100. Binnen één minuut zit je erin – aanmelden is gratis.

👀 Bekijken & Pakken

Beleggen in crypto is volatiel en risicovol. Je kunt je hele inleg verliezen


Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Max Duiker

Max Duiker is sinds september 2021 redacteur bij Crypto Insiders. Met een achtergrond in financiën en technologie, en een passie voor blockchain, investeert hij sinds 2017 in cryptocurrency. Via zijn netwerk kwam hij in contact met Crypto Insiders. Max specialiseert zich in blockchaintechnologie, automatisering van gegevens en financiële inclusie. Zijn doel is om de adoptie van crypto te bevorderen door complexe technologieën toegankelijker te maken voor een breder publiek.

Net binnen
Meest gelezen
Uitgezocht: 15 grote cryptobeurzen mogen geen Nederlanders meer bedienen
Uitgezocht: 15 grote cryptobeurzen mogen geen Nederlanders meer bedienen
  • 14/06/2026
  • 3 min. leestijd
Ex-bankier bouwt robot en maakt van €1.000 bijna €700.000
Ex-bankier bouwt robot en maakt van €1.000 bijna €700.000
  • 14/06/2026
  • 2 min. leestijd
Legendarische-belegger Burry koopt nu vier 'afgedankte' aandelen
Legendarische-belegger Burry koopt nu vier ‘afgedankte’ aandelen
  • 13/06/2026
  • 2 min. leestijd
Foto van dure Rolls Royce in Miami Florida
Tiener met €11 miljoen aan gestolen Bitcoin gepakt in Rolls-Royce
  • 11/06/2026
  • 2 min. leestijd
Een afbeelding van crypto koersen waaronder bitcoin, ethereum en BNB
Dit is waarom Bitcoin en XRP vandaag zo hard stijgen
  • 15/06/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Overheid en regulatie nieuws

Ripple-baas haalt uit naar Jamie Dimon: ‘Hij beschermt zijn miljardenwinsten’
Ripple-baas haalt uit naar Jamie Dimon: ‘Hij beschermt zijn miljardenwinsten’
  • 13/06/2026
  • 2 min. leestijd
Spannende week voor crypto: alle ogen gericht op woensdag
Spannende week voor crypto: alle ogen gericht op woensdag
  • 15/06/2026
  • 2 min. leestijd
Europa pakt geliefd crypto-product weer op: handel op OKX stijgt 447%
Europa pakt geliefd crypto-product weer op: handel op OKX stijgt 447%
  • 13/06/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank