Foto: Ivo Antonie de Rooij / Shutterstock.com
De Amsterdamse AEX-beursindex opende vandaag een halve procent lager, nadat de Verenigde Staten opnieuw aanvallen uitvoerden op Iran. Beleggers deden vooral aandelen Aegon, UMG, Adyen en Heineken in de verkoop.
Het belangrijkste cryptonieuws direct op je telefoon? Ontvang onze updates gratis via WhatsApp.
In het kort:
- De AEX-beursindex opende vandaag een halve procent lager, vanwege escalatie in het Midden-Oosten.
- De koersen van Aegon, UMG, Adyen en Heineken daalden, terwijl de aandelen van Akzo Nobel, Shell en computerchipbedrijven stegen.
- De AEX bereikte afgelopen maandag nog een nieuwe recordhoogte van 1.056 punten, maar schommelt nu rond 1.035 punten.
AEX opent lager
De AEX-beursindex opende vandaag ongeveer een halve procent lager, in reactie op een gestegen olieprijs en nieuwe aanvallen van de Verenigde Staten tegen Iran. De olieprijs steeg vannacht met meer dan 2,5 procent.

Grootste dalers waren de verzekeraar Aegon, het betaalbedrijf Adyen, het platenlabel UMG en in mindere mate ook Heineken. De koersen van deze aandelen daalden met zo’n twee procent of meer.
Chemiebedrijf Akzo Nobel is vandaag de grootste stijger met een koerswinst van anderhalf procent. Daarnaast stegen ook de koersen van computerchipbedrijven ASML, ASMI en Besi met bijna anderhalf procent. De aandelen van Shell stegen ook licht, omdat beleggers verwachten dat het bedrijf zal profiteren van de hogere olieprijs.
Afwachtende houding
De AEX-index schommelt op dit moment rond de 1.036 punten. Dat is zo’n 1,89 procent lager dan het hoogtepunt van 1.056 punten, dat afgelopen maandag werd bereikt.
Beleggers lijken zich op dit moment vooral afwachtend op te stellen. De aanvallen tegen Iran leveren opnieuw onzekerheid op over een spoedig einde van het conflict.
Inflatiecijfers en nieuwe voorzitter Amerikaanse centrale bank
Ook wachten veel beleggers op de nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers, die later vandaag gepubliceerd worden. Daar is extra aandacht voor, omdat het de eerste keer is dat de cijfers bekend worden gemaakt onder nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, Kevin Warsh.
Warsh werd door Trump naar voren geschoven om de vorige voorzitter Jerome Powell op te volgen, nadat Trump felle kritiek uitte op zijn beleid. Powell hield de rentestand hoog, terwijl Trump vond dat deze moest worden verlaagd.
Rentestand
Een lage rentestand is in principe gunstig voor financiële markten. Er heerst daarom de hoop dat Warsh kiest voor renteverlagingen, maar of hij dat zal doen is niet zeker. Warsh staat namelijk ook bekend als fervent bestrijder van inflatie en als de cijfers hoog uitvallen, kan dat zijn beleid beïnvloeden.
Beleggers zullen daarom de cijfers en bekendmakingen aandachtig bestuderen voor signalen die aangeven welke richting het op kan gaan.
Leuk: Bitvavo geeft Nederlanders €20 in bitcoin
Bitcoin breekt record na record, honderdduizenden Nederlanders handelen weer actief. Bitvavo geeft nieuwe gebruikers tijdelijk €20 in bitcoin extra. Handel in meer dan 400 crypto samen met 1 miljoen Nederlanders.
Registreer je vandaag koop of verkoop voor €100 en ontvang €20 aan bitcoin. Een account aanmaken is gratis en kost je maar een minuut.
Let op: Beleggen in crypto brengt risico’s met zich mee. Handel alleen met geld dat u kunt missen.