Nederlander Klaas Knot topkandidaat voor hoogste ECB-baan

Klaas Knot behoort samen met de Spaanse Pablo Hernández de Cos tot de koplopers om Christine Lagarde op te volgen.

2 min. leestijd
Foto van Klaas Knot
Foto: Dutchmen Photography/Shutterstock
Adv: Populaire crypto bonussen

Ad · Investeren is risicovol. Je kunt je inleg verliezen.

Klaas Knot spreekt naar verwachting in de komende dagen met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz over het presidentschap van de Europese Centrale Bank (ECB). Dat meldt Bloomberg op basis van ingewijden.

Ook de Spaanse kandidaat Pablo Hernández de Cos zou Merz ontmoeten. Zijn gesprek staat volgens het persbureau voor de komende weken gepland. Daarmee komt de strijd om de machtigste positie bij de ECB zichtbaar op gang.

Tip: Ontvang het belangrijkste cryptonieuws als eerste via de gratis Crypto Insiders app.

In het kort:

  • Klaas Knot spreekt naar verwachting binnen enkele dagen met de Duitse bondskanselier Merz.

  • Hij geldt samen met de Spaanse oud-centralebankpresident Pablo Hernández de Cos als koploper.

  • Meerdere aanstaande vacatures kunnen leiden tot één groot Europees akkoord over de ECB-top.

Duitsland spreekt met twee koplopers

Duitsland heeft als grootste economie van Europa veel invloed op de uiteindelijke keuze. Volgens de bronnen van Bloomberg betekent het gesprek met Knot en De Cos bovendien dat het land niet langer overweegt om Bundesbank-president Joachim Nagel naar voren te schuiven voor de hoogste functie.

De gesprekken zijn nog niet officieel bevestigd.

Ook Frankrijk is belangrijk in de onderhandelingen. President Emmanuel Macron heeft de kandidaten nog niet zelf gesproken, maar meerdere Franse topfunctionarissen zouden dat wel hebben gedaan. De Nederlandse en Spaanse premiers steunden vorige week openlijk hun eigen kandidaat.

Veertien jaar ervaring bij DNB

Knot leidde De Nederlandsche Bank van juli 2011 tot juli 2025. In die veertien jaar maakte hij als lid van de raad van bestuur van de ECB onder meer de eurocrisis, de coronapandemie en de sterke inflatiegolf mee.

Als ECB-president zou hij de vergaderingen leiden van de raad die de rente voor de eurozone bepaalt. Zulke besluiten werken door in spaarrentes, leningen en financiële markten en kunnen daarmee ook invloed hebben op de bereidheid van beleggers om risico te nemen.

Drie vacatures zetten tijdsdruk op keuze

Lagardes termijn loopt volgens de ECB officieel tot en met 31 oktober 2027. Zij sloot deze week echter niet uit dat ze enkele maanden eerder vertrekt.

Daarnaast komt de zetel van de Duitse ECB-bestuurder Isabel Schnabel begin januari vrij en eindigt de termijn van hoofdeconoom Philip Lane in mei 2027. Europese leiders kunnen daardoor besluiten de drie topposities in één brede politieke afspraak te verdelen. Het geplande gesprek met Merz is voor Knot een belangrijke stap in dat proces, maar nog geen garantie op de benoeming.

OKX

4,5/5

App Store

App Store

Ad · Investeren is risicovol. Je kunt je inleg verliezen.