Foto: VAKS-Stock Agency/Shutterstock
“Bitcoin voor Boomers” is een wekelijkse column waarin Norbert zijn generatiegenoten meeneemt op zijn reis door de wereld van bitcoin.
Als iemand met een analoge achtergrond ontdekt hij hoe deze digitale munt werkt — van wallets tot blockchains, en van koersbewegingen tot digitale schaarste.
In begrijpelijke taal en met een gezonde dosis nuchter verstand maakt hij dit vaak technische onderwerp tastbaar voor iedereen die niet is opgegroeid met digitale technologie.
Nieuwsgierig naar meer? Luister dan ook naar de podcast bij deze column, of bewaar ’m voor later.
Het einde van het oude beleggingskompas
De grote financiële crisis van 2008 was eigenlijk het begin. Duizenden miljarden nieuw geld werden in de markten gepompt. En daarna was in 2020 Covid de overtreffende trap, toen we de hele wereldeconomie draaiend hielden op nieuw, geleend geld.
Al dat nieuwe geld, de inflatie, de geëxplodeerde overheidsschulden en daarna het permanente ingrijpen en bijsturen op de rente- en kapitaalmarkten hebben ervoor gezorgd dat traditionele beleggingsstructuren en -modellen niet meer functioneren.
Die constante manipulatie van de geld- en kapitaalmarkten heeft het instrumentarium van de klassieke beleggers in de war gebracht. Het kompas dat altijd het noorden aangaf, is niet langer betrouwbaar.
Obligaties waren tientallen jaren lang de kern van elke beleggingsportefeuille: de zekerheid en de bescherming tegen volatiliteit op de aandelenbeurzen. Maar wat gebeurt er als de asset die je als kern van je portfolio gebruikt ineens niet meer werkt, als die ophoudt te functioneren?
Beleid dat spaarders laat bloeden
Dat is precies wat er in de afgelopen jaren is gebeurd. De koers van obligaties lijkt tegenwoordig mee te bewegen met die van aandelen, en dat was precies niet de bedoeling. En erger nog: obligaties renderen inmiddels minder dan de inflatie. Ze zijn niet langer in staat om je koopkracht vast te houden.
Het vervelende is dat dit geen foutje is, geen tijdelijk iets, maar beleid. Door de grote financiële crisis en de Covid-epidemie hebben onze overheden de schuldendiscipline die we tot dan toe hadden losgelaten. Duizenden miljarden werden geleend en uitgegeven om de economie overeind te houden.
Maar over die enorme hoeveelheden nieuw aangegane overheidsschulden moet wel rente betaald worden. En dat is waar het haasje hoest. Die rentelasten zijn alleen nog te behappen als de rente laag blijft.
En daar zorgen de centrale banken voor: de rente blijft kunstmatig laag, lager dan de inflatie. En daarmee is het matje onder de obligatiehouders vandaan getrokken — ze verliezen elk jaar aan koopkracht.
Bitcoin: De nieuwe realiteit voor beleggers
Als beleggers worden we gedwongen om onze traditionele portefeuille-opbouw opnieuw te definiëren. We moeten ons afvragen wat we moeten bezitten als assets overprijsd zijn, of illiquide (zoals vastgoed), of een gegarandeerde bleeder zijn zoals staatsobligaties.
Bij die zoektocht naar nieuwe verdelingen komen vroeg of laat natuurlijk ook nieuwe assetclasses in beeld. Zoals bijvoorbeeld bitcoin, die tot nu toe door velen als de pest is vermeden.
Maar inmiddels dringt het besef door dat bitcoin in deze situatie weleens heel interessant kan worden, alleen al omdat hij helemaal buiten het traditionele financiële systeem staat. Hij kan immers niet weg geïnflateerd worden.
Bovendien hebben alle beleggingsportefeuilles mét bitcoin portefeuilles zonder bitcoin spectaculair outperformed. En er is geen enkele reden om aan te nemen dat dit niet zo zal blijven. Sterker nog: de vraag of bitcoin riskant is kan inmiddels worden omgekeerd — vandaag is het voor beleggers riskant om géén bitcoin aan te houden.
🎧 Meer weten? Luister naar podcast #63 van Bitcoin voor Boomers, waarin Norbert uitlegt waarom het niet bezitten van Bitcoin vandaag de grootste gok is die je kunt nemen.