Timo Bult Timo Bult Timo Bult
3 min. leestijd
Columns

Timo’s take: Zal dit doorslaggevend zijn voor het succes van Solana (SOL), Cardano (ADA) en co?

Timo’s take Solana (SOL), Cardano (ADA) en co., is deze factor belangrijk voor hun succes

Vorige week schreef ik over mijn verwachtingen omtrent de verhoudingen tussen smart contract-platformen als Ethereum (ETH), Cardano (ADA) en Solana (SOL). Toen schreef ik dat samenwerken in de vorm van interoperabiliteit een logischere ontwikkeling zou zijn dan een slagveld tussen verschillende projecten. Ondanks dat deze platformen min of meer hetzelfde doel hebben, zijn er toch wel een aantal grote verschillen die men niet zomaar kan negeren. In Timo’s take van deze week kijk ik naar een van deze factoren.

Focus ligt op Iran, maar ook in Oekraïne blijft het oorlog: lastig voor bitcoin
Focus ligt op Iran, maar ook in Oekraïne blijft het oorlog: lastig voor bitcoin

Concurreren maar niet uitroeien

Maar eerst benoem ik een aantal interessante uitspraken van Solana oprichter Anatoly Yakovenko die mooi aansluiten op mijn column van vorige week. Deze week sprak hij in een interview over de concurrentiestrijd tussen de verschillende netwerken. Zelf stelde hij dat zijn Solana absoluut geen “Ethereum killer” is, een label dat veel mensen (waaronder ikzelf) zo nu en dan maar al te graag op kleinere altcoins drukken.

Bij de verschillende crypto-projecten zijn grote groepen ontwikkelaars en andere personen actief die een grotere visie hebben voor de toekomst van crypto en de wereld. Terwijl de netwerken technologisch van elkaar verschillen, zijn ze “extreem veerkrachtig tegen iedereen – of dingen – die ze proberen te doden.” Aldus de oprichter.

“Veel mensen zijn gepassioneerd over beide benaderingen [Ethereum en Solana] en vinden het prima om te concurreren. Het maakt ons allebei alleen maar beter.”

Het zullen uiteindelijk de gebruikers zijn die bepalen welke netwerken voor hen het beste werken. En zoals gezegd geloof ik niet dat er een winner takes it all situatie zal zijn. Toch zijn er aspecten waar we niet omheen kunnen wanneer we de netwerken met elkaar vergelijken. Een daarvan werd deze week mooi blootgelegd door Messari onderzoeker Ryan Watkins.

Geloofwaardigheid en neutraliteit

Blockchain draait grotendeels om decentralisatie en neutraliteit. Dat dit ontzettend belangrijke factoren zijn blijkt alleen al uit het feit dat de bedenker(s) van Bitcoin, Satoshi Nakamoto, onbekend is/zijn. Bitcoins oorsprong heeft hierdoor geen aanspreekpunt en dus is Bitcoin in principe van niemand en iedereen tegelijk.

Bij smart contract-platformen zitten er toch wel wat opvallende verschillen als het op decentralisatie en neutraliteit aankomt. Deze platformen hielden token sales om de lancering van het netwerk te realizeren middels bijvoorbeeld initial coin offerings (ICO). Maar de verdeling van deze tokens verschilt van project tot project. Watkins toonde deze week deze tweet:

Blauw markeert het percentage tokens dat tijdens publieke verkooprondes werd verkocht, rondes waaraan iedereen mee kon doen. Rood is het percentage tokens dat voor insiders (personen binnen een project) bestemd is. We zien een aantal netwerken met een mooi groot blauw vlak, wat betekent dat het overgrote deel van de tokens in deze netwerken tijdens publieke rondes zijn verkocht. Een goed teken met het oog op decentralisatie en neutraliteit.

Netwerken als Solana, Binance Chain, Flow en Terra hebben daarentegen grote rode vlakken. Insiders hebben hier een groot deel van de tokens in handen. Deze verdelingen zeggen natuurlijk niet alles. Wel is het iets om goed in gedachten te houden nu we een periode in lijken te gaan waarin deze netwerken sterker met elkaar zullen gaan concurreren.

Insiders zijn degenen die werken aan het project of op een andere manier bijdragen. Zij hebben er dus belang bij dat het netwerk zich goed ontwikkelt. En degenen met de meeste waarde in handen, hebben een zekere mate van macht. Bovendien kan men vaak met de tokens stemmen over ontwikkelingen binnen netwerken. Is dit een factor die een grote impact kan gaan hebben op de toekomst van de verschillende smart contract-platformen? De echte crypto en blockchain die hards zullen zeggen van wel.

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Timo Bult

Timo is hoofdredacteur van Crypto Insiders en een gepassioneerde voorstander van de real-world toepassingen van cryptotechnologie. Zijn interesse werd gewekt tijdens zijn werk voor een groot Fins accountancybedrijf, waar hij onderzoek deed naar het toepassen van blockchain door financiële bedrijven. Ook voor zijn Master’s thesis bleef hij in de cryptohoek. Hij onderzocht hoe NFT’s in kunnen worden toegepast in games, en welke uitdagingen daar liggen. Timo gelooft dat cryptotechnologie onze economie inclusiever, eerlijker en welvarender kan maken, en dat de transparantie van deze technologie corruptie in ontwikkelingslanden kan tegengaan.

Publié récemment
Tendances
Een afbeelding van een man die euro bankbiljetten van 50 euro vasthoudt in zijn handen
Spaarrente schiet naar 2,50% – bank verrast met flinke stijging
  • 28/03/2026
  • 2 min. leestijd
Hoe $3000 in Bitcoin deze man miljonair maakte en zijn droom vervulde
“Door deze aandelen komen er in 2028 veel miljonairs bij”
  • 25/03/2026
  • 3 min. leestijd
Zoveel houd je netto over met modaal salaris in 2026 (en je hypotheek)
Zoveel houd je netto over met modaal salaris in 2026 (en je hypotheek)
  • 29/03/2026
  • 2 min. leestijd
Grafiek van stijgende koers
Cryptomunt knalt 49% omhoog na grote update en bestormt de top 25
  • 26/03/2026
  • 2 min. leestijd
Topman XRP belooft een revolutie vergelijkbaar met succes van ChatGPT
Topman XRP belooft een revolutie vergelijkbaar met succes van ChatGPT
  • 29/03/2026
  • 2 min. leestijd

Meest gelezen columns

Bitcoin is geen belegging, maar een levend systeem
Bitcoin is geen belegging, maar een levend systeem
Column
Tim Kamp
4 min. leestijd
Schijn bedriegt, de illusie van Europese autonomie
Schijn bedriegt, de illusie van Europese autonomie
Column
Jordy den Toom
4 min. leestijd
Focus ligt op Iran, maar ook in Oekraïne blijft het oorlog: lastig voor bitcoin
Focus ligt op Iran, maar ook in Oekraïne blijft het oorlog: lastig voo…
Column
Thom Derks
2 min. leestijd

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank