Nieke van der Hoff Nieke van der Hoff
2 min. leestijd

Lonen stijgen met 4,1% – Werkgevers betalen nog steeds te weinig

icon-finance
Finance nieuws
2025 in euro biljetten

Foto: MakroBetz/Shutterstock

Het salaris stijgt in Nederland, maar werken levert niet echt meer op. Volgens vakbond FNV is de loonstijging te laag. De prijzen van producten in de supermarkt, diensten en vaste lasten zijn namelijk veel harder gestegen.

De vakbond komt daarom met een aanzienlijk hogere looneis, en stelt bovendien enkele aanvullende voorstellen voor nieuwe cao’s.

“Niet crypto, maar banken zijn het probleem”: €267 miljard verduisterd

4,1% stijging in eerste halfjaar van 2025

Vanaf 1 juli gaat het minimumsalaris omhoog, dit keer met bijna 2,5 procent. In het eerste halfjaar van 2025 is de gemiddelde stijging van lonen in nieuwe cao’s 4,1 procent.

Ook de prijzen in Nederland zijn dit jaar fors gestegen. De inflatie blijft hoog, met name door prijsstijgingen van voedingsmiddelen, dranken en diensten.

Vakbond neemt er geen genoegen mee

De vakbond FNV neemt geen genoegen met de loonsverhoging van slechts 4,1 procent. De vakbond eist namelijk 7 procent.

De looneis van 7 procent moet werknemers compenseren voor het koopkrachtverlies van de afgelopen maanden. Volgens FNV is dat nodig vanwege de hoge inflatie in die periode.

FNV stelt dat werknemers al drie jaar lang koopkracht verliezen. De bond verwijst daarbij naar de prijsstijging van 7 procent voor voedingsmiddelen, dranken en tabak in mei ten opzichte van een jaar eerder.

Volgens FNV is een loonsverhoging van 7 procent voor werkgevers haalbaar, omdat veel sectoren er financieel nog steeds goed voor staan.

Werkgevers zien dat echter anders. Volgens werkgeversvereniging AWVN verschilt de beschikbare loonruimte sterk per sector en per bedrijf. In sommige sectoren zouden de loonkosten nu al te hoog zijn, stelt de organisatie.

Vliegbelasting omhoog: dit betaal je straks extra als reiziger
Vliegbelasting omhoog: dit betaal je straks extra als reiziger

Kortere werkweken en lagere werkdruk

De FNV heeft het niet alleen maar over loonsverhogingen. Ook andere cao-voorstellen worden besproken, gericht op het verlagen van de werkdruk. Volgens de bond is die werkdruk een belangrijke oorzaak van het hoge ziekteverzuim.

Er ligt een voorstel om een standaard werkweek van vier dagen in te voeren. In theorie zouden werknemers dan minder uren werken voor hetzelfde loon. In de praktijk blijkt echter dat ook werkgevers daarvan profiteren: in landen waar hiermee is geëxperimenteerd, nam het ziekteverzuim af.

Tip: Alle Nederlanders krijgen € 10 crypto cadeau

Miljoenen Nederlanders hebben al crypto. En bitvavo nodigt jou uit: Ontvang tijdelijk € 10 gratis crypto naar keuze. Handel gratis in meer dan 350 crypto samen met 1 miljoen Nederlanders.

Registreer je vandaag en ontvang direct € 10 crypto naar keuze. Een account aanmaken is gratis en kost je maar een minuut.

👀 Gratis crypto claimen

🔥 XRP-fans maken zich zorgen… In onze podcast hoor je waarom, wat dit met Ethereum te maken heeft én of er nog een altseason komt. 👉 Volg ons vandaag op Spotify en luister terug wanneer het jou uitkomt.

Deel dit artikel
Dit artikel is gefactcheckt door: Kevin Schijven
Auteur:
Over de auteur:
Nieke van der Hoff

Nieke van der Hoff is schrijver voor Crypto Insiders en combineert haar antropologische achtergrond met een passie voor cryptotechnologie. Haar eerste ervaring met crypto deed ze op in 2020, waar ze haar eerste Ethereum kocht, om tijdens haar reis onafhankelijk geld te verdienen. Sindsdien heeft ze zich verdiept in de wereld van blockchain, technische analyse en de bredere economische en maatschappelijke implicaties van cryptocurrency.

Net binnen
Meest gelezen
Een afbeelding van een protest waarbij iemand een bord met 'koop XRP', ookwel Ripple genoemd, ophoudt
XRP fans reageren boos: ‘Nieuwe concurrent verovert terrein’
  • 28/08/2025
  • 2 min. leestijd
Een afbeelding van een stijgende crypto grafiek met een groene candle chart
Crypto stijgt 107% in 12 uur na historische samenwerking met Amerika
  • 29/08/2025
  • 3 min. leestijd
Een afbeelding van een pagina van Solana (SOL) op een cryptobeurs, met daarbij een hard gestegen koers en een solana prijs grafiek
Waarom is de koers van Solana vandaag gestegen?
  • 28/08/2025
  • 3 min. leestijd
Corné Marchand: “Vergeet Bitcoin. Het échte geld stroomt nu HIER naartoe”
Corné Marchand: “Vergeet Bitcoin. Het échte geld stroomt nu HIER naartoe”
  • 27/08/2025
  • 4 min. leestijd
De bizarre gok van dit bedrijf: €3,2 miljard op één cryptomunt
De bizarre gok van dit bedrijf: €3,2 miljard op één cryptomunt
  • 27/08/2025
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Nederlanders kunnen tot 1 september 3500 euro vergeten toeslag aanvragen
Nederlanders kunnen tot 1 september 3500 euro vergeten toeslag aanvragen
  • 29/08/2025
  • 3 min. leestijd
Vliegbelasting omhoog: dit betaal je straks extra als reiziger
Vliegbelasting omhoog: dit betaal je straks extra als reiziger
  • 31/08/2025
  • 3 min. leestijd
Een afbeelding van een post van de Nederlandse bank ING met het logo erbij
Dure reorganisatie ING: ontslag van één man kost bijna 1 miljoen
  • 01/09/2025
  • 2 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank