Marlies van der Schaar Marlies van der Schaar
3 min. leestijd

Meta casht miljarden met misleidende advertenties en oplichting

icon-finance
Finance nieuws
Een afbeelding van apps van mediabedrijf Meta, zoals Facebook, Instagram, Messenger en WhatsApp

Foto: miss.cabul / Shutterstock.com

Meta, het moederbedrijf van Facebook en Instagram, verdiende vorig jaar 13,8 miljard euro aan misleidende, illegale en frauduleuze advertenties, zo rapporteert Reuters. Dat is tien procent van de totale omzet van het bedrijf. Meta doet er volgens interne documenten weinig aan, wat vragen oproept over het verdienmodel. Lees hieronder verder.

Tip: Ontvang direct meldingen bij belangrijk cryptonieuws – via de Crypto Insiders app.

Deze crypto-koersen moet je bewaren voor je belastingaangifte over 2026
Deze crypto-koersen moet je bewaren voor je belastingaangifte over 2026

Stortvloed aan frauduleuze advertenties

Gemiddeld toont Meta zo’n 15 miljard advertenties per dag met een hoog risico op fraude of andere illegale activiteit. De afgelopen jaren was het sociale mediabedrijf niet in staat om de enorme hoeveelheid illegale advertenties de kop in te drukken. Dat schrijft Meta zelf in interne documenten die zijn ingezien door Reuters.

Veel fraude wordt volgens de documenten wel gedetecteerd en automatisch verwijderd, maar alleen als de systemen het risico hoger inschatten dan 95 procent. Als het percentage lager uitvalt worden de advertenties toch toegelaten, maar tegen een hoger tarief. Een groot deel van de valse advertenties komt daardoor toch online, terwijl Meta daar juist extra aan verdient.

Fraudeurs worden bovendien niet direct geblokkeerd, maar krijgen eerst een periode lang diverse waarschuwingen.

Het probleem is extra ernstig vanwege het advertentie-algoritme. Dat zorgt ervoor dat slachtoffers van fraude nog vaker met frauduleuze advertenties worden geconfronteerd, omdat ze eerder al eens op zo’n advertentie hebben geklikt.

Inkomsten door fraude

Volgens de documenten zou Meta wel meer willen doen aan het bestrijden van valse advertenties, maar is het bezorgd over verminderde omzet. In de documenten wordt geschat dat het bedrijf in 2024 zo’n 13,8 miljard euro verdiende aan misleidende, illegale en frauduleuze advertenties. Dat is ongeveer tien procent van de totale omzet van Meta. Een ander document uit 2024 spreekt over 6 miljard euro.

In de documenten worden ook de kosten van verbeterde fraudebestrijding afgewogen tegen de kosten van Meta’s opgelegde boetes als ze niets zouden doen. De boetes zouden veel lager zijn dan de inkomsten uit de frauduleuze advertenties. Meta zou volgens de documenten daarom alleen extra willen ingrijpen als het daartoe wordt gedwongen.

De kwestie toont dat de online advertentiemarkt onvoldoende gereguleerd is, vindt Sandeep Abraham, fraude-onderzoeker en voormalig Meta-veiligheidsonderzoeker. Het roept vragen op over de integriteit van het verdienmodel. Hij zegt:

“Als regelgevers het niet tolereren dat banken profiteren van fraude, dan zouden ze dat ook niet van techbedrijven moeten tolereren.”

‘Selectief beeld’

Volgens een woordvoerder van Meta schetsen de cijfers in de documenten echter een ‘selectief beeld’ en zijn het ‘ruwe en overdreven inclusieve’ inschattingen. De werkelijke omzet uit frauduleuze advertenties zou in realiteit lager zijn gebleken. Hij gaf niet aan hoe hoog de omzet daaruit wel was.

De woordvoerder betwistte ook dat Meta alleen zou willen ingrijpen als het wordt gedwongen. “Dat is geen bedrijfsbeleid”, aldus de woordvoerder van Meta.

Grootste werkgever van Nederland in beeld: zoveel mensen werken hier
Grootste werkgever van Nederland in beeld: zoveel mensen werken hier

Nieuwe cryptotrend verovert Nederland – met rendement tot +120%

Geen tijd om alles bij te houden? Met de bundels van Kraken koop je met één druk op de knop een compleet pakket – bijvoorbeeld de 10 best presterende munten, een AI-bundel of zelfs het portfolio van Donald Trump.

Sommige bundels haalden dit jaar rendementen van +70% tot +120%. Kraken houdt alles automatisch in balans, zodat je er zelf geen omkijken naar hebt.

Ontdek het gemak van investeren bij Kraken – betrouwbaar sinds 2011.

🚀 Probeer gratis bij Kraken


💬
Tip van de redactie: Volg de podcast ‘De Cryptotafel’ op Spotify voor het belangrijkste cryptonieuws, scherpe analyses en gesprekken met experts uit de markt. 

Deel dit artikel
Dit artikel is gefactcheckt door: Robin Hazekamp
Auteur:
Over de auteur:
Marlies van der Schaar

Marlies van der Schaar is redacteur bij Crypto Insiders en gespecialiseerd in bitcoin en blockchain. Ze schrijft sinds 2025 voor het platform, waar ze bijdraagt aan het toegankelijker maken van complexe technologische en maatschappelijke thema’s. Haar interesse in bitcoin begon in 2014, maar kreeg pas echt vorm in 2017 toen ze zich verder verdiepte in de onderliggende technologie. Met haar achtergrond in filosofie, communicatie en IT weet Marlies de brug te slaan tussen technologie en maatschappij, en onderzoekt ze hoe bitcoin en blockchain bij kunnen dragen aan economische en sociale verandering.

Net binnen
Meest gelezen
Een afbeelding van Meta, het bedrijf achter Facebook, Instagram en Whatsapp, met CEO Mark Zuckerberg
Verlies van zeventig miljard dollar leidt tot grote ontslagronde bij Meta
  • 14/01/2026
  • 3 min. leestijd
Bitcoin-feestje barst los: Nederlanders pakken 55% winst met gratis OKX-bot
Bitcoin-feestje barst los: Nederlanders pakken 55% winst met gratis OKX-bot
  • 14/01/2026
  • 2 min. leestijd
Centrale bank Italië waarschuwt: ‘wat als de cryptomunt ethereum waardeloos wordt?’
Centrale bank Italië waarschuwt: ‘wat als de cryptomunt ethereum waardeloos wordt?’
  • 15/01/2026
  • 2 min. leestijd
Crypto parel stijgt 54.722% in één dag -  pak vandaag €15 in Bitcoin mee
Crypto parel stijgt 54.722% in één dag – pak vandaag €15 in Bitcoin mee
  • 16/01/2026
  • 2 min. leestijd
Foto van bitcoin munten en een walvis
Bitcoin-reus ontwaakt plots na 13 jaar met 13.900% winst
  • 20/01/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Nieuwe schenkingsregels 2026: zoveel mag je belastingvrij aan je kinderen geven
Nieuwe schenkingsregels 2026: zoveel mag je belastingvrij aan je kinderen geven
  • 19/01/2026
  • 3 min. leestijd
Man met euro biljetten in hand
Salaris stijgt in 2026, maar Nederland bungelt bijna onderaan Europa
  • 18/01/2026
  • 2 min. leestijd
Door inflatie wordt de euro steeds minder waard
Nederlanders sparen zich arm: zoveel verlies je met een spaarrekening
  • 17/01/2026
  • 3 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank