Foto: OnePixelStudio/Shutterstock
De Japanse obligatiemarkt ontwaakt uit een lange winterslaap. Jarenlang heerste er stilte en kunstmatige rust, met rentes die nauwelijks boven de 2 procent uitkwamen. Nu staat de 40-jaarslening boven de 3 procent. Deze lening, zoals een hypotheek of staatslening, wordt pas na 40 jaar volledig terugbetaald
Deze ogenschijnlijk kleine stijging markeert mogelijk het begin markeert van een aardverschuiving in de financiële wereld.
Heeft dit ook gevolgen voor bitcoin?
Tip van de redactie: OKX, de populaire cryptobeurs, deelt vandaag één miljoen PEPE uit aan 2.000 Nederlanders. Eerder leidde dezelfde actie ertoe dat duizenden klanten zichzelf “PEPE-miljonair” mochten noemen.
De greep van de centrale bank in Japan verslapt
De Bank of Japan (BoJ) hield jarenlang de rente in het land kunstmatig laag. Ze deed dat door heel veel staatsobligaties te kopen. Daardoor konden de rentes op lange leningen niet vanzelf stijgen of dalen. Dat beleid heet Yield Curve Control en het zorgde ervoor dat de markt niet meer zelf kon bepalen wat een eerlijke rente was.
Maar dat tijdperk lijkt nu voorbij. “De greep van de centrale bank op de markt verslapt,” aldus analist EndGame Macro. “De lange rente beweegt weer zelfstandig, en beleggers beginnen opnieuw echt risico te prijzen.”
Volgens de analist markeert de stijging een keerpunt. “Wat deze grafieken laten zien, is dat de Japanse obligatiemarkt na tientallen jaren van diepe slaap langzaam ontwaakt,” schrijft de auteur in een uitgebreide post op ‘X’:
De rente op de 40-jaarslening stijgt van iets boven de 2 procent naar het midden van de 3 procent, en dat is voor Japan een aardverschuiving.”
Inflatie, loongroei en nieuwe uitgiftes
Er komen hier meerdere factoren samen. De Japanse inflatie en loonstijging zijn bescheiden vergeleken met het Westen, maar niet langer fictief. De Bank of Japan (BoJ) heeft haar rentebeleid versoepeld en de overheid verhoogt de uitgifte van staatsobligaties om haar torenhoge schuld te financieren.
Tegelijkertijd worden traditionele kopers van staatsleningen, zoals verzekeraars en pensioenfondsen, voorzichtiger. Ze zijn minder bereid om langlopende obligaties tegen lage rendementen aan te houden. Het resultaat: meer volatiliteit in een markt die jarenlang door beleid in slaap was gesust.
Een nieuwe realiteit voor de financiële wereld
Volgens EndGame Macro is de kern van het verhaal dat de Japanse obligatiemarkt nu een nieuw evenwicht zoekt:
De lange kant van de rentecurve weerspiegelt nu de wereld zoals die is. Het is niet de wereld die centrale banken de afgelopen tien jaar hebben gecreëerd.”
Dat is opmerkelijk: voor het grootste deel van de afgelopen twintig jaar bevond de hele Japanse rentecurve zich onder de 1 procent. Nu noteert de 40-jaarslening boven 3 procent, een verandering van een hele generatie in de kosten van kapitaal voor het land dat bekendstaat als de grootste schuldeiser ter wereld.
Wat betekent dit alles voor Bitcoin?
Japan stond decennialang symbool stond voor zeer lage rentes en eindeloze monetaire steun. Het land lijkt zich langzaam aan de realiteit van een wereld met hogere financieringskosten.
De verandering voltrekt zich zonder schokken, maar de implicaties zijn groot. Wat eerst een kleine stijging van de 40-jaarsrente leek, groeit misschien uit tot een blijvende verandering in de wereldwijde verdeling van kapitaal. Zelfs Japan ontsnapt niet langer aan de grillen van de markt.
De ontwikkelingen in Japan zetten dde bitcoin koers en de Amerikaanse aandelenmarkt mogelijk behoorlijk onder druk. Jarenlang was het namelijk gewoonte om goedkoop te lenen in Japan. Het geleende geld kwam vervolgens op de Amerikaanse markt(en) terecht.
Nu de lange rentes in Japan dreigen te stijgen, kan de zogeheten ‘Yen Carry Trade’ weleens op zijn einde lopen. Dit betekent dat het voor beleggers minder aantrekkelijk is om goedkoop in Japanse yen te lenen en om dat geld in andere landen te investeren.
Wereldwijde gevolgen van Japanse financiële aardverschuiving
De beweging op de Japanse markt blijft niet zonder gevolgen voor de rest van de wereld. Op het moment dat de Japanse rente stijgt, verhoogt dat de druk op internationale markten. Beleggers vragen een hogere vergoeding voor langlopende obligaties, ‘yen carry trades’ zijn minder aantrekkelijk en kapitaal dat eerder naar het buitenland stroomde keert nu terug naar Japan.
“Het is een stille maar krachtige verschuiving,” schrijft EndGame Macro. “Zelfs de meest geduldige centrale bank ter wereld laat de markt nu weer de zwaartekracht voelen.”
Cryptobeurs maakt Nederlanders PEPE-miljonair
Heb jij nog geen OKX account? Dan is vandaag je geluksdag! De populaire cryptobeurs geeft Nederlanders & Belgen vandaag 1.000.000 PEPE – gratis.
PEPE is een populaire meme-coin, vergelijkbaar met Dogecoin of Shiba Inu, en wordt verhandeld op grote beurzen zoals OKX.
Eerder leidde dezelfde actie ertoe dat duizenden klanten zichzelf “PEPE-miljonair” mochten noemen.
Lees meer over de actie op de officiële OKX-registratiepagina
Om in aanmerking te komen, moet je je account verifiëren en minimaal €10 op je OKX-account hebben staan. De eerste tokens worden morgen al uitgekeerd.
👉 Doe mee & pak 1.000.000 PEPE🎧 Tip van de redactie: Volg de podcast ‘De Cryptotafel’ op Spotify voor het belangrijkste cryptonieuws, scherpe analyses en gesprekken met experts uit de markt. Zo blijf je eenvoudig op de hoogte van wat er écht toe doet in de wereld van crypto en economie — zonder ruis of overbodige informatie.