Simon Bosch Simon Bosch
2 min. leestijd

Universiteit Maastricht maakt ‘winst’ op crypto-hack uit 2019

De Universiteit van Maastricht was in 2019 slachtoffer van ransomware. De hackers vroegen om losgeld in de vorm van cryptocurrencies. Dat heeft het opleidingsinstituut toch maar netjes betaald. Maar de cryptocurrencies zijn nu allemaal teruggevonden en de universiteit maakt er nu zelfs winst op.

Slimme cryptobeleggers kopen stiekem deze 3 munten tijdens de dip
Slimme cryptobeleggers kopen stiekem deze 3 munten tijdens de dip

Onbedoeld winst op Bitcoin

Ja, dat lees je goed. De universiteit is zelf gehackt, maar het maakt winst op geld dat het had verloren aan criminelen. Wat een wereld. Eind 2019 werden de servers van de universiteit gegijzeld. Studenten en medewerkers konden dagenlang niet meer e-mailen, bestanden op de servers gebruiken en de internetverbinding was beperkt. De criminelen eisten voor 30 BTC (toentertijd 197.000 euro) aan losgeld, dat in bitcoins betaald moest worden.

Eén van de grote voordelen van veel cryptocurrencies is dat de transacties openbaar zijn. Met genoeg data kunnen de transacties dus worden herleid naar de bron, en dus naar de dader. De politie zal dus de daders hebben teruggevonden en de bitcoins terug hebben gevorderd.

Eind 2019 waren de coins nog niet zoveel waard als nu. 30 bitcoins bij een totale waarde van 197.000 euro was toen namelijk maar 6.566 euro per bitcoin. De prijs is de afgelopen weken hard gedaald, maar als nog is Bitcoin (BTC) nu veel meer waard dan dat. Op het moment van schrijven is 30 BTC ongeveer 550.000 euro. De instelling maakt dus letterlijk winst op geld dat het eigenlijk kwijt was geraakt.

Hackers nog niet gevonden

De universiteit stond toentertijd voor een ‘duivels dilemma’, volgens de Volkskrant. Nick Bos, voorzitter van het college van bestuur, verklaarde dat het moreel onverantwoord was om de criminelen gewoon maar hun zin te geven. Maar de studenten, onderzoekers en medewerkers van de universiteit hadden er te veel onder te lijden. Daarom zijn de hackers toch maar betaald.

De 30 BTC is uiteindelijk teruggevonden op een rekening van een Oekraïnse witwasser. Vorig jaar werd hij door het Openbaar Ministerie in Oekraïne terechtgesteld, en zo vonden de tokens hun weg terug naar Maastricht. Maar de personen die de universiteit hebben gehackt zijn nog niet gepakt. Dat onderzoek loopt nog, schrijft de Volkskrant.

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Simon Bosch

Simon Bosch is een fanatiek macro-analist die diepgaand onderzoek doet naar onderwerpen waar de meeste mensen niet naar willen kijken. Hij richt zich op de financiële, maatschappelijke en geopolitieke wereld en onderzoekt alles met twee kanten. Volgens Simon bestaan er geen onderwerpen zonder twee kanten en is een sceptische blik altijd nodig. Hij gelooft dat de wereld kapot is en dat crypto een deel van de oplossing kan zijn.

Net binnen
Meest gelezen
Bitcoin crasht tot $91.000 - ethereum, XRP & solana kelderen 10%
Bitcoin crasht 3,5% in 10 minuten na monsterverkoop – markt stort in
  • 25/08/2025
  • 3 min. leestijd
‘Bitcoin is uitgeput’: deze cryptomunt staat op het punt het over te nemen
‘Bitcoin is uitgeput’: deze cryptomunt staat op het punt het over te nemen
  • 25/08/2025
  • 3 min. leestijd
Crypto-topman doet bizarre voorspelling over nieuwe cryptomunt: 'gaat 126x'
Crypto-topman doet bizarre voorspelling over nieuwe cryptomunt: ‘gaat 126x’
  • 25/08/2025
  • 3 min. leestijd
Analist Cardano koers doorbraak
Onbekende cryptomunt stijgt 200% en is nu een hit in Nederland
  • 26/08/2025
  • 3 min. leestijd
'Deze vergeten cryptomunt staat momenteel op ontploffen'
‘Deze vergeten cryptomunt staat momenteel op ontploffen’
  • 25/08/2025
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Nieuws nieuws

Analist Cardano koers doorbraak
Onbekende cryptomunt stijgt 200% en is nu een hit in Nederland
  • 26/08/2025
  • 3 min. leestijd
Een afbeelding van een protest waarbij iemand een bord met 'koop XRP', ookwel Ripple genoemd, ophoudt
XRP fans reageren boos: ‘Nieuwe concurrent verovert terrein’
  • 28/08/2025
  • 2 min. leestijd
Een afbeelding van een stijgende crypto grafiek met een groene candle chart
Crypto stijgt 107% in 12 uur na historische samenwerking met Amerika
  • 29/08/2025
  • 3 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank