Max Duiker Max Duiker
3 min. leestijd

Huizenprijzen crashen van 9% naar 4% door looncrisis – zegt ING

icon-finance
Finance nieuws
Foto van een gebouw met ING logo op het dak

Foto: Remigiusz Gora / Shutterstock.com

De huizenprijzen in Nederland stijgen nog steeds, maar het tempo loopt flink terug. Waar in 2024 nog een plus van ruim negen procent werd genoteerd, verwacht ING voor volgend jaar een stijging van ongeveer vier procent. De rem komt erop, en dat heeft meerdere redenen. We houden onze volgers op de hoogte, volg ons op Instagram.

Nederlanders de dupe: twee modale inkomens te weinig voor een huis in 2026
Nederlanders de dupe: twee modale inkomens te weinig voor een huis in 2026

Minder loon betekent minder kunnen lenen

Een belangrijke reden voor de afvlakking ligt bij de lonen. Die stegen in 2023 nog met ruim zeven procent, maar dat tempo neemt af. Onderzoekers van ING voorzien dit jaar nog een loonstijging van ongeveer 4,5 procent, en volgend jaar nog maar een stijging van 2,6 procent. En als de lonen minder hard stijgen, kunnen mensen simpelweg minder lenen.

Daar komt bij dat de hypotheekrente voorlopig niet sterk daalt. Daardoor blijft de leencapaciteit beperkt en zijn kopers minder geneigd om flinke bedragen boven de vraagprijs te bieden.
Het resultaat: minder druk op de markt, en dus ook minder snelle prijsstijgingen.

Verhuurders dumpen woningen

Er speelt nog iets anders mee. Door strengere regelgeving en hogere belastingen gooien veel particuliere verhuurders de handdoek in de ring. Ze zetten hun panden massaal in de verkoop, vooral in steden met veel studenten of expats.

Dat extra aanbod komt bovenop een toch al krappe woningmarkt. En hoewel er nog steeds te weinig huizen zijn, zorgt het groeiende aanbod wel voor een stukje balans. ING noemt dit een van de redenen waarom de prijsdruk afneemt.

Zoveel krijgt een alleenstaande (18+) per maand aan inkomen en toeslagen
Zoveel krijgt een alleenstaande (18+) per maand aan inkomen en toeslagen

Tempo omlaag, maar nog geen daling

Toch blijft de huizenmarkt krap. Er zijn nog altijd meer mensen op zoek dan er woningen beschikbaar zijn, waardoor kopers weinig te kiezen hebben. Die krapte blijft voorlopig nog wel, verwachten experts. Door die schaarste is de concurrentie groot en zijn het vooral huishoudens met een goed inkomen die er wél in slagen een woning te bemachtigen.

Het blijft natuurlijk afwachten wat er volgend jaar precies gebeurd, maar ING verwacht opnieuw een lichte afremming. Daarmee komt er nog geen einde aan de stijging, maar de vaart is eruit.

Lagere loongroei, stabiele rente en meer huizenaanbod zorgen samen voor een kanteling. En dat merken kopers, verkopers en makelaars de komende maanden in de praktijk.

In een eerder artikel kon je uitrekenen hoeveel hypotheek jij kunt krijgen en gaven wij een aantal opties wat je kunt doen als je als alleenstaande een huis zoekt.

Eerste 250 Nederlanders ontvangen vandaag XRP gratis – XRP naar een record?

Bitcoin krijgt een tik, is dit hét moment in te stappen? Cryptobeurs Kraken nodigt je uit: de eerste 250 Nederlanders die op de knop drukken, ontvangen gratis XRP.

De actie is tijdelijk en het aantal plekken beperkt. Meedoen is gratis en zo geregeld.

🔥Gratis XRP pakken


💬
Tip van de redactie: Volg de podcast ‘De Cryptotafel’ op Spotify voor het belangrijkste cryptonieuws, scherpe analyses en gesprekken met experts uit de markt. 

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Max Duiker

Max Duiker is sinds september 2021 redacteur bij Crypto Insiders. Met een achtergrond in financiën en technologie, en een passie voor blockchain, investeert hij sinds 2017 in cryptocurrency. Via zijn netwerk kwam hij in contact met Crypto Insiders. Max specialiseert zich in blockchaintechnologie, automatisering van gegevens en financiële inclusie. Zijn doel is om de adoptie van crypto te bevorderen door complexe technologieën toegankelijker te maken voor een breder publiek.

Net binnen
Meest gelezen
Een afbeelding van een crypto handelaar die in paniek is omdat een koers keihard crasht en rood kleurt
Cryptomunt stort plots 99,9% in na diefstal van 8.500 Ethereum
  • 09/01/2026
  • 2 min. leestijd
Ripple-XRP-koers-rood
Ripple schrapt plotseling beursgang en ziet XRP met 14% onderuit gaan
  • 08/01/2026
  • 2 min. leestijd
Vrouw met XRP logo op mobiel
Ripple haalt 500 miljoen XRP uit de markt: koers stijgt naar cruciaal punt
  • 05/01/2026
  • 2 min. leestijd
Uitgezocht: zoveel belasting ga jij in 2026 over Bitcoin betalen
Uitgezocht: zoveel belasting ga jij in 2026 over Bitcoin betalen
  • 08/01/2026
  • 3 min. leestijd
Spannende tijden voor Cardano nu cryptomunt op springen staat
Spannende tijden voor Cardano nu cryptomunt op springen staat
  • 10/01/2026
  • 3 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Een elegant geklede man rijdt op een fiets in het centrum van Amsterdam
Deze baan verdiende het meest in 2025: ruim 12.000 euro per maand
  • 10/01/2026
  • 2 min. leestijd
Miljoenen Nederlanders zien pensioen fors stijgen in 2026: zoveel komt erbij
Miljoenen Nederlanders zien pensioen fors stijgen in 2026: zoveel komt erbij
  • 08/01/2026
  • 3 min. leestijd
Man tankt benzine
Tanken wordt fors duurder: waarom 2,50 euro per liter dichterbij komt
  • 09/01/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank