Foto: Europol
Een internationale politieactie heeft een groot cybercrime-platform van het internet gehaald.
Het forum LeakBase werd gebruikt door hackers om gestolen gegevens te verhandelen. Onder meer Europol en de Amerikaanse FBI waren betrokken bij de operatie.
Blijf eenvoudig op de hoogte – Lees mee in onze gratis WhatsApp-groep.
Internationale politieactie haalt cybercrimeforum offline
LeakBase was een online forum waar cybercriminelen gestolen data konden kopen en verkopen. Ook werden er tools gedeeld waarmee digitale aanvallen konden worden uitgevoerd.
Volgens onderzoekers had het platform meer dan 142.000 leden en stonden er ruim 215.000 berichten op het forum.
De actie tegen LeakBase vond plaats op 3 en 4 maart. Politiediensten uit 14 landen werkten samen om het platform offline te halen.
Onder meer de FBI en Europol waren bij de operatie betrokken. Op dit soort fora worden diensten bovendien vaak betaald met cryptovaluta.
Volgens Brett Leatherman, assistent-directeur bij de FBI, hebben de autoriteiten daarbij accounts, berichten, betaalgegevens, privéberichten en IP-logs van gebruikers in beslag genomen als bewijs. Dat zei hij woensdag in een verklaring.
Na de operatie werd de website vervangen door een melding van de autoriteiten. Ook verzamelden onderzoekers extra bewijs en voerden zij huiszoekingen uit. In verschillende landen zijn daarnaast arrestaties verricht.
Ook eerdere cybercrimeforums werden gesloten
LeakBase volgde op een ander berucht platform genaamd RaidForums. Dat forum werd in 2022 door autoriteiten gesloten.
Op dat platform werden eerder ook gelekte gegevens gedeeld van gebruikers van Ledger, een bedrijf dat crypto-wallets maakt.
Daarbij kwamen de persoonlijke gegevens van ongeveer 272.000 gebruikers op straat te liggen. Na het datalek voerde Ledger een update door om de beveiliging verder te verbeteren.
Volgens het Amerikaanse ministerie van Justitie speelde LeakBase een belangrijke rol bij de handel in gestolen gegevens. Door het forum offline te halen hopen autoriteiten een belangrijk netwerk van cybercriminelen te verstoren.
Meer datalekken rond crypto en online platforms
De afgelopen jaren komen datalekken rond crypto en online diensten vaker voor. Criminelen proberen daarbij persoonlijke gegevens te verzamelen om mensen op te lichten.
Zo werd in Nederland telecomprovider Odido getroffen door een datalek waarbij persoonlijke gegevens van klanten op straat kwamen te liggen. Ook werd onlangs een onbeveiligde database ontdekt met bijna 150 miljoen inloggegevens van verschillende online accounts, waaronder cryptoplatforms.
Daarom is het voor gebruikers belangrijk om niet overal hetzelfde wachtwoord te gebruiken en waar mogelijk extra beveiliging zoals tweestapsverificatie in te schakelen. De actie tegen LeakBase laat ook zien dat cybercriminaliteit steeds serieuzer wordt aangepakt.
Tip: Bybit geeft alle Nederlanders gratis XRP
Bybit, een van ’s werelds grootste handelsplatformen, viert feest en geeft Nederlanders die zich vandaag aanmelden gratis XRP.
Meld je in 1 minuut gratis aan en claim direct jouw gratis XRP.
👀 Bekijken & XRP meepakken