Nieke van der Hoff Nieke van der Hoff
3 min. leestijd

Vrouwen vs mannen: In deze EU-landen is het loonverschil het kleinst (en grootst)

icon-finance
Finance nieuws
een foto van 50/50 en een roze en blauwe vlak waarop ook de icoontjes van man en vrouw te zien zijn

Foto: Shutterstock/Prostock-studio

Er bestaat nog altijd een loonkloof in Europa en zo ook in Nederland. Ondanks verschillende maatregelen neemt deze volgens het Europees Parlement langzaam af. Wat zijn de oorzaken hiervan en waar is deze loonkloof het grootst?

Waarom Strategy blij is met een lager aandeel – ‘zie het als een koopkans’
Waarom Strategy blij is met een lager aandeel - 'zie het als een koopkans'

De oorzaken van een loonkloof

Mannen en vrouwen verdienen in Europa niet precies hetzelfde gemiddelde uurloon. Dit wordt de loonkloof genoemd, die door het Europees Parlement gemeten wordt door het bruto salaris van werknemers te vergelijken. Een van de voornaamste redenen voor de loonkloof is dat vrouwen over het algemeen veel tijd kwijt zijn aan kinderen en het huishouden, waardoor ze een deeltijdbaan hebben. 28% van de vrouwen had in 2022 een deeltijdbaan, wat voor maar 8% van de mannen geldt.

Bovendien is het opvallend dat beter betaalde posities vaker toebedeeld zijn aan mannen dan aan vrouwen, zoals leidinggevende functies. Ongeveer een derde van leidinggevende functies wordt door vrouwen bekleed.

Een andere belangrijke factor is dat vrouwen vaker werkzaam zijn in sectoren die minder betalen, zoals onderwijs of gezondheidszorg. Volgens de Europese Commissie werkt bijna een derde van Europese vrouwen in het onderwijs, de zorg of de sociale sector. Hier tegenover staat dat een derde van de mannen juist werkzaam is in hoogbetaalde sectoren, onder meer in technologie en ingenieurswetenschappen.

De loonkloof in Europa

In Europa is er een gemiddelde loonkloof van 12%, gemeten met gegevens uit 2023. Dit betekent dat vrouwen gemiddeld 88% verdienen van het salaris van mannen. De kleinste loonkloof is in België, waar vrouwen gemiddeld slechts 0,7% minder verdienen dan mannen.

De grootste loonkloof is 19%, gemeten in Letland. Hierna volgt Oostenrijk met een loonkloof van 18,3% en Tsechië met 17,6%. Nederland staat iets verderop in het rijtje, waar vrouwen gemiddeld 87,5% van het salaris van mannen krijgen. De Nederlandse loonkloof is dus 12,5%, een half procent boven het Europese gemiddelde.

Het beroep waar de loonkloof het meest voelbaar is, is volgens de Europese Commissie de functie van manager. Gemiddeld krijgen vrouwelijke managers 23% minder betaald dan mannelijke managers.

Zo ben je de Belastingdienst voor – en krijg je als eerste je geld terug
Zo ben je de Belastingdienst voor – en krijg je als eerste je geld terug

Hierin blinken vrouwen juist uit

Het Europees Parlement stelt dat vrouwen veel onbetaald werk doen, zoals zorg dragen voor het huishouden en voor kinderen. Het komt nog altijd voor dat meer vrouwen deze taken op zich nemen dan mannen. Indien dit ook als werk gezien wordt, betekent dit dat vrouwen gemiddeld meer werken in een week dan mannen.

Ook zijn er meer vrouwen met een diploma van het hoger onderwijs dan mannen. Daarbij is er één land waar vrouwen juist meer verdienen dan mannen. In Luxemburg is de loonkloof 0,9%, ten nadele van de man.

Bitcoin naar €1 miljoen? Nederlanders & Belgen ontvangen gratis bitcoin

Staat bitcoin op het punt om records te verbreken na recent bitcoin nieuws? Bitvavo, Nederlands grootste en populairste crypto beurs, deelt uit: Meld je nu aan en ontvang €10 gratis crypto & verhandel je eerste €10.000 helemaal gratis. Een account aanmaken duurt 1 minuut en is gratis.

Registreer je vandaag bij Bitvavo en ontvang direct €10 crypto naar keuze.

gratis crypto claimen


💬
Tip van de redactie: Volg de podcast ‘De Cryptotafel’ op Spotify voor het belangrijkste cryptonieuws, scherpe analyses en gesprekken met experts uit de markt. 

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Nieke van der Hoff

Nieke van der Hoff is schrijver voor Crypto Insiders en combineert haar antropologische achtergrond met een passie voor cryptotechnologie. Haar eerste ervaring met crypto deed ze op in 2020, waar ze haar eerste Ethereum kocht, om tijdens haar reis onafhankelijk geld te verdienen. Sindsdien heeft ze zich verdiept in de wereld van blockchain, technische analyse en de bredere economische en maatschappelijke implicaties van cryptocurrency.

Net binnen
Meest gelezen
Bitcoin en crypto maken kleine dip, maar deze crypto ontploft 50%
Herhaalt de geschiedenis zich? Bitcoin vertoont gelijkenissen met ‘crash’ van 2014
  • 31/01/2026
  • 2 min. leestijd
Didi Taihuttu deelt Bitcoin-les in dieprode markt: “Kijk naar het grotere plaatje”
Didi Taihuttu deelt Bitcoin-les in dieprode markt: “Kijk naar het grotere plaatje”
  • 02/02/2026
  • 4 min. leestijd
Afbeelding met Bitcoin munt en Amerikaanse vlag
Amerikaanse overheid zegt bitcoin niet te redden bij grote koersdalingen
  • 05/02/2026
  • 2 min. leestijd
Grote crash voor bitcoin
Bitcoin koers crasht 8% en er gebeurt iets bijzonders in de cryptomarkt
  • 05/02/2026
  • 2 min. leestijd
Bitcoin in vrije val? Zo zit het écht volgens crypto-experts
Bitcoin in vrije val? Zo zit het écht volgens crypto-experts
  • 05/02/2026
  • 3 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Verzameling van euro biljetten
Dit bedrag aan spaargeld heb je nodig met een modaal inkomen in 2026
  • 02/02/2026
  • 2 min. leestijd
Goud staven in een kluis
Waarde Nederlandse goudvoorraad breekt records: zoveel bezitten we per persoon
  • 05/02/2026
  • 3 min. leestijd
Een afbeelding van een koers die hard daalt met een forse crash van een candle chart
Zijn we hier getuige van de grootste financiële verschuiving in 30 jaar?
  • 31/01/2026
  • 4 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank