Foto: Bigc Studio/Shutterstock
Na het conflict in het Midden-Oosten ligt de focus van de markt weer volledig op de handelsoorlog van Donald Trump. Op de achtergrond begint er echter iets te borrelen in de Amerikaanse economie. Het lijkt er namelijk op dat de Amerikaanse consument, de motor van de economie, iets begint te verzwakken.
En dat kan hele negatieve gevolgen hebben voor de bitcoin koers.
Zwakkere consument, gevaar voor economie
Uit nieuwe data van NFIB blijkt dat de vraag vanuit de Amerikaanse consument significant verzwakt. Met name kleine bedrijven hebben daar last van. Steeds meer kleine bedrijven wijzen slechte verkoopcijfers aan als hun belangrijkste probleem.
Consumer demand appears to be weakening. According to NFIB, more small firms reporting that their single most important problem is poor sales. Up to 10% in June, a fresh cycle high. Weak sales first, layoffs next? pic.twitter.com/sG5WDzQXUt
— RenMac: Renaissance Macro Research (@RenMacLLC) July 8, 2025
Inmiddels geeft 10% van de kleine bedrijven in de VS aan last te hebben van zwakkere verkoopcijfers. Daarmee is er nog geen sprake van de niveaus die we tijdens de Dotcom-bubbel (2001) en de financiële crisis (2008) zagen, maar begint het langzaam zorgwekkend te worden.
Als de cijfers maar lang genoeg slecht blijven, dan komt er natuurlijk een punt waarop bedrijven ook daadwerkelijk mensen moeten ontslaan.
Het voordeel is dat we vanaf een laag punt komen, en dat de werkloosheid nog altijd historisch laag is in de Verenigde Staten. Wat dat betreft is er geen sprake van een acuut probleem, maar wel van een situatie die aandacht verdient.
Slecht nieuws voor bitcoin
Mocht dit uiteindelijk resulteren in een recessie, dan zou dat slecht nieuws zijn voor de bitcoin koers. Als de werkloosheid sterk toeneemt, worden mensen gedwongen om de hand op de knip te houden, en investeringen als bitcoin zijn dan een makkelijk slachtoffer.
Uiteindelijk moet men immers de rekeningen in Amerikaanse dollars betalen. Daarbij zou een zwakkere economie de kredietmarkten kunnen raken, en die zijn weer de motor van de financiële markten.
Toch lijkt er op dit moment nog geen man overboord. Donald Trump heeft duidelijk gemaakt dat hij de economie flink wil stimuleren, en onder de motorkap ziet de Amerikaanse S&P 500 er nog ijzersterk uit. Het rendement op geïnvesteerd kapitaal is hoger dan ooit voor de S&P 500.
In de onderstaande grafiek van Warren Pies zien we dat bijna 20% van alle S&P 500-bedrijven een rendement op geïnvesteerd kapitaal van meer dan 20% heeft. Dat zijn over het algemeen niet de cijfers die wijzen op een zwakke periode voor de beurs of de economie. Zolang investeren rendement oplevert, zal het kapitaal blijven vloeien.
Appreciate that…
Much fewer stocks producing high ROIC back in the 90s…No market analog for where we are today. pic.twitter.com/fi3rWw8NG5
— Warren Pies (@WarrenPies) July 7, 2025
🎧 De bullrun laat op zich wachten. Twijfel je of je goed zit met je portfolio? Luister nu naar De Cryptotafel met Michaël van de Poppe of sla ’m op voor later!