Thom Derks Thom Derks
3 min. leestijd

AI-gegenereerd nepnieuws over ontslag SEC-voorzitter gaat viraal

A.I. kan binnen 2 jaar mensen doden, zeggen experts

Foto: Usa-Pyon/Shutterstock

Op 1 juli stond de financiële wereld heel even in vuur en vlam door een van “thecryptoalert.com” afkomstig nieuwsbericht over het ontslag van SEC-voorzitter Gary Gensler. Volgens een “anonieme official” zou de voorzitter na een “intern onderzoek” zijn ontslag hebben ingediend bij de financiële toezichthouder van de Verenigde Staten.

Nu blijkt daar helemaal niets van waar en kwam Cointelegraph tot de ontdekking dat 96,8 procent van het artikel van thecryptoalert door kunstmatige intelligentie gegenereerd is.

Wereldprimeur: Zwitserse banken omarmen SUI, koers explodeert
Wereldprimeur: Zwitserse banken omarmen SUI, koers explodeert

Controleer de bron

Hieruit blijkt maar weer dat je in deze tijd altijd je bronnen moet controleren voordat je op een nieuwsfeit handelt. Met thecryptoalert ging het ook nog eens om een nieuwsplatform waarop in totaal slechts 17 publicaties te vinden zijn, waarvan de eerste op 22 juni 2023 verscheen.

De meeste van de artikelen op het platform zijn met kunstmatige intelligentie gegenereerd en scoren gemiddeld 70 procent op die tests. Verder is in het internet-archief te vinden dat thecryptoalert op 24 juni van eigenaar gewisseld is.

Ondanks al die rode vlaggen publiceerden een aantal accounts op Twitter het nieuws zonder de bron te controleren. Dat resulteert er natuurlijk in dat een grote groep mensen dat nieuws klakkeloos overneemt. Waarom zou je het immers niet geloven als enkele grote partijen binnen de industrie het online plempen?

SEC reageert

Charles Gasperino, een journalist van Fox Business Network, vond de geruchten in ieder geval genoeg aanleiding vormen om op onderzoek uit te gaan. Hij vroeg aan de SEC om opheldering en kreeg te horen dat Gary Gensler zijn ontslag helemaal niet heeft ingediend.

Ergens hadden we dat ook wel kunnen verwachten als het gaat om een “anonieme bron” binnen de SEC en een partij als thecryptoalert, met 17 eerdere publicaties, de primeur heeft voor dit nieuws.

Dit voorval laat vooral zien hoe eenvoudig het is om tegenwoordig zaken op het internet te verspreiden. Het lijkt soms wel alsof mensen willen dat dit soort zaken waar zijn en daardoor zonder nadenken berichten retweeten en doorplaatsen.

Deel dit artikel
Auteur:
Over de auteur:
Thom Derks

Thom Derks is redacteur bij Crypto Insiders sinds januari 2019. Hij heeft Rechten gestudeerd in Leiden en Economie in Amsterdam. Thom’s persoonlijke interesse in (macro-)economische ontwikkelingen, met name bitcoin, leidde hem naar de wereld van cryptonieuws. Zijn fascinatie voor digitale schaarste, zoals bij bitcoin, inspireerde zijn carrière. Thom’s expertise ligt in de economische aspecten van bitcoin en hij ziet de toekomst van cryptocurrency vooral in de groei van bitcoin als waardeopslag.

Net binnen
Meest gelezen
XRP-ripple-logo's-op-telefoon
Voorspelling: dit is wat XRP over drie jaar waard kan zijn
  • 16/08/2025
  • 3 min. leestijd
Michaelvdpoppe-podcast-mic-bitcoin-chart
Michaël van de Poppe: “Altcoins gaan exploderen, zo mik ik op $1 miljoen”
  • 17/08/2025
  • 3 min. leestijd
Corne analist voorspelt xrp koers
Corné Marchand: ‘XRP naar $34? prove me wrong’
  • 16/08/2025
  • 3 min. leestijd
Een afbeelding van een vergrootglas die inzoomt op de website van Chainlink, een van de grootste altcoins van de cryptomarkt
Wat XRP nooit lukte, lijkt Chainlink nu wél te doen
  • 15/08/2025
  • 3 min. leestijd
Een candle chart met een hard stijgende groene koers
Onbekende crypto wordt massaal in Nederland gekocht: koers stijgt 120%
  • 15/08/2025
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Nieuws nieuws

XRP-ripple-logo's-op-telefoon
Voorspelling: dit is wat XRP over drie jaar waard kan zijn
  • 16/08/2025
  • 3 min. leestijd
Foto links: Serhii_Tesliuk_Tesla / Shutterstock.com. Foto rechts: MakroBetz / Shutterstock.com
Salaris Nederland: dit verdien je per uur van 15 tot 65 jaar
  • 16/08/2025
  • 3 min. leestijd
Corne analist voorspelt xrp koers
Corné Marchand: ‘XRP naar $34? prove me wrong’
  • 16/08/2025
  • 3 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank