Nieke van der Hoff Nieke van der Hoff
3 min. leestijd

Minimumloon in 2026: zoveel hypotheek krijg je en dit huis kun je kopen

icon-finance
Finance nieuws

Foto: Nancy Beijersbergen (Shutterstock)

Het nieuwe jaar breekt bijna aan en dit betekent hogere minimumlonen. Hier lees je precies hoeveel je met het minimumloon in 2026 gaat verdienen en welke mogelijkheden je hebt om een huis te kopen.

Blijf eenvoudig op de hoogte – Lees mee in onze gratis WhatsApp-groep.

Zoveel vermogen hebben de 500 rijkste mensen op aarde samen
Zoveel vermogen hebben de 500 rijkste mensen op aarde samen

Minimumloon stijgt in 2026

Goed nieuws voor werknemers die minimumloon verdienen in Nederland: vanaf 1 januari ga je erop vooruit. Vanaf 21 jaar verdien je in 2026 minimaal 14,71 euro bruto per uur. Dit is 31 eurocent meer dan in 2025. Ook de lonen van jongeren onder de 21 stijgen.

Op jaarbasis verdienen minimumloners vanaf komend jaar 30.597 euro bruto bij een 40-urige werkweek. Realistisch gezien loopt dit echter op tot 33.045 euro bruto per jaar, omdat er sprake is van 8 procent vakantietoeslag. Parttimers met een 36-uurs contract verdienen 29.740 euro bruto per jaar in 2026.

Zoveel hypotheek kun je krijgen met minimumloon

Hoeveel hypotheek je kunt krijgen, hangt sterk af van je situatie en eventuele schulden. Zo kun je als stel veel meer lenen van de bank dan wanneer je alleen bent. Ook heeft het energielabel van het huis een sterke invloed op de hoogte van de hypotheek en spelen factoren als rentevaste periode mee.

Uit gegevens van de onafhankelijke rekentool van Independer blijkt dat je als alleenstaande met een minimumloon en een 40-urige werkweek een hypotheek van 164.226 euro kunt krijgen. Dit is uitgaande van een meer gemiddeld huis met energielabel B. De maandlasten komen dan uit op 745 euro bruto per maand. Met een energielabel A++++ met energiegarantie kan dit oplopen tot ongeveer 195.000 euro.

Wanneer je een partner hebt en je verdient beide een minimumloon, dan zijn er meer opties. Op een gemiddeld huis met energielabel B kan je een hypotheek van ongeveer 290.000 euro nemen. Heeft het huis het energielabel A++++ met energiegarantie, dan kan je samen 320.000 euro hypotheek nemen.

Betaalrekening bij grote banken fors duurder: kosten stijgen tot 25 procent
Betaalrekening bij grote banken fors duurder: kosten stijgen tot 25 procent

Te weinig voor een gemiddeld huis

Hoewel het minimumloon komend jaar stijgt, is het nog altijd te laag om de gemiddelde huizenprijs te kunnen betalen. In augustus 2025 lag de gemiddelde huizenprijs namelijk op 486.190 euro.

Welke huizen je wel kunt kopen met een minimumloon, hangt sterk af van je zoekgebied. Noord-Holland heeft relatief hoge huizenprijzen, terwijl Zeeland met een gemiddelde prijs van 3.151 euro per vierkante meter het goedkoopst is om een huis te kopen. Zo staan er vooral in het zuiden van Zeeland veel huizen te koop voor 287.587 euro of minder.

Ook als alleenstaande met een minimumloon blijft het een mogelijkheid om een huis te kopen, al zijn dit vaak kleine appartementen met een slaapkamer. Woonhuizen in die prijsklasse hebben vaak energielabel E of lager.

Deel dit artikel
Dit artikel is gefactcheckt door: Mats van den Boogert
Auteur:
Over de auteur:
Nieke van der Hoff

Nieke van der Hoff is schrijver voor Crypto Insiders en combineert haar antropologische achtergrond met een passie voor cryptotechnologie. Haar eerste ervaring met crypto deed ze op in 2020, waar ze haar eerste Ethereum kocht, om tijdens haar reis onafhankelijk geld te verdienen. Sindsdien heeft ze zich verdiept in de wereld van blockchain, technische analyse en de bredere economische en maatschappelijke implicaties van cryptocurrency.

Net binnen
Meest gelezen
Cryptohandelaar verdient half miljoen met 2.100 euro na Musk-bericht
Cryptohandelaar verdient half miljoen met 2.100 euro na Musk-bericht
  • 18/04/2026
  • 2 min. leestijd
ChatGPT voorspelt XRP-koers na oorlog – dit zijn de scenario’s
ChatGPT voorspelt XRP-koers na oorlog – dit zijn de scenario’s
  • 16/04/2026
  • 3 min. leestijd
Slaapkamer te koop in Nederlands huis
“Ik kan geen slaapkamer verkopen”, Bitcoin als het ultieme onderpand
  • 18/04/2026
  • 3 min. leestijd
Beleggers Trumps cryptomunt woest: 'vier jaar wachten of crypto kwijt'
Beleggers Trumps cryptomunt woest: ‘vier jaar wachten of crypto kwijt’
  • 16/04/2026
  • 3 min. leestijd
Vrouw bekijkt camera op mobiel
Man verliest €146 miljoen aan Bitcoin, vrouw kijkt wachtwoord af via camera
  • 14/04/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie

Meest gelezen Finance nieuws

Gratis betaalrekening rukt op in Nederland: 'Banken in Nederland zijn te duur'
Gratis betaalrekening rukt op in Nederland: ‘Banken in Nederland zijn te duur’
  • 14/04/2026
  • 3 min. leestijd
100 euro biljetten in portemonnee van Nederlander
Salaris in Nederland knalt omhoog: deze baan stijgt het snelst
  • 14/04/2026
  • 2 min. leestijd
Uit eten op terras in Amsterdam
Nederlanders hebben massaal schulden: dit bedrag staat gemiddeld open
  • 19/04/2026
  • 2 min. leestijd
Advertentie
Een cadeau van onze partners: start met een voorsprong 🎁

Zet je eerste stappen in crypto met meer kennis én een extraatje. Ontvang exclusieve bonussen en kortingen van onze partners.

Kennisbank

Kennisbank

Kennisbank