Foto: Orange Pictures / Shutterstock.com
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt regelmatig voor in het nieuws, maar dit keer om een wat minder gebruikelijke reden. Een weddenschap op het online gokplatform Polymarket heeft geleid tot een nieuwe rel waarin Zelensky centraal staat. Het gaat dit keer echter niet over de oorlog in Oekraïne of een mogelijk lidmaatschap voor de NAVO, maar over de kledingkeuze van de president. Deze onschuldige vraag leidde tot online discussies en uiteindelijk tot felle beschuldigingen van marktmanipulatie, belangenverstrengeling en verwarring over hoe de uitkomst bepaald moest worden.
De Zelensky suit bet op Polymarket
De vraag in kwestie: zou Zelensky voor 1 juli 2025 opnieuw in het openbaar verschijnen in een groen militair T-shirt in plaats van een jasje of een volledig pak? De zogeheten “Zelensky suit bet” werd zodoende in het leven geroepen. Volgens de vraagstelling moest Zelensky zichtbaar op beeld verschijnen in een traditioneel kostuum, geen T-shirt, vóór de deadline van 1 juli 2025.
Het begon als een luchtige voorspelling maar groeide razendsnel uit tot een van Polymarkets grootste markten ooit, met een volume dat inmiddels meer dan $150 miljoen dollar bedraagt.
Alle ogen waren gericht op de NAVO-top in Den Haag twee weken geleden. Zelensky verscheen daar en dit zou weleens hét moment kunnen zijn dat hij een pak zou dragen. De Oekraïense president verscheen niet in zijn groene kleding, maar gekleed in een zwarte pantalon met jasje. Maar was het een echt pak?
Wel of geen pak?
Het resultaat van de Polymarket weddenschap landde op ‘ja’ en daarmee leek de weddenschap tot een einde te zijn gekomen. Er brak echter online een discussie los over de uitkomst. Nee-stemmers vonden namelijk dat de outfit van Zelensky helemaal geen pak was. Zo draaide de discussie over de uitkomst van de weddenschap uit op een discussie over wat een ‘pak’ nou precies is.
Is een lange broek met een jasje een pak? Zo gingen er stemmen op die zeiden dat Zelensky’s outfit de traditionele elementen van een pak mist, en dat de combinatie met zijn schoeisel duidt op een moderne interpretatie van een pak, maar niet werkelijk een pak is. Derek Guy, expert van herenmode, schreef op X dat het ensemble zowel een pak als geen pak is.
Polymarket Intel, een community-gestuurd Polymarket account op X, vond de outfit weldegelijk een pak.
Uitkomst weddenschap betwist
De weddenschap zou twee keer zijn beslecht met als uitkomst ‘ja’. Beleggers van de cryptomunt UMA, een gedecentraliseerd cryptoplatform, treden in deze situaties op als orakel om tot een onafhankelijke uitspraak te komen. Hun uitspraak is echter tot twee keer toe betwist en het is tot op heden onduidelijk wat de uitkomst van de weddenschap is. Als gevolg heeft UMA verschillende beschuldigingen ontvangen die stellen dat gebruikers binnen het UMA de uitslag hebben gemanipuleerd. Daarmee is ook de integriteit van UMA ter discussie gesteld. Het UMA orakel komt namelijk tot een uiteindelijke beslissing op basis van het aantal gestakete UMA-tokens dat op een bepaalde uitkomst wordt ingezet. Dat zou volgens velen betekenen dat UMA-whales kunnen bepalen wat ‘waar’ is en wat ‘niet waar’ is.
De laatste uitspraak wordt binnen 24 uur verwacht en het volume van de online-weddenschap blijft oplopen. Gebruikers lijken nu een ‘nee’ te verwachten als laatste beslissing, met slechts een 2 procent kans dat de weddenschap eindigt met ‘ja’. Het blijft de vraag of de derde beslissing zonder ophef zal worden geaccepteerd.
Tip: Alle Nederlanders krijgen € 10 crypto cadeau
Miljoenen Nederlanders hebben al crypto. En bitvavo nodigt jou uit: Ontvang tijdelijk € 10 gratis crypto naar keuze. Handel gratis in meer dan 350 crypto samen met 1 miljoen Nederlanders.
Registreer je vandaag en ontvang direct € 10 crypto naar keuze. Een account aanmaken is gratis en kost je maar een minuut.
🎧 De bullrun laat op zich wachten. Twijfel je of je goed zit met je portfolio? Luister nu naar De Cryptotafel met Michaël van de Poppe of sla ’m op voor later!